Gospodarka

Polska spada w rankingu konkurencyjności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:31
Konkurenci wyprzedają nasz kraj. Polska spada na 39. miejsce w tegorocznym globalnym rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).
Audio
  • Piotr Boguszewski z NBP podkreśla, że ogólne warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są dość dobre (IAR)
  • Piotr Boguszewski: poprawy wymagają między innymi przepisy podatkowe (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: SFIO CRACHO/ shutterstock

Zgodnie z danymi „Globalnego raportu konkurencyjności” Polska spadła o trzy pozycje względem zeszłego roku, mimo wzrostu tzw. scoringu, czyli oceny punktowej. - Oznacza to, że inni biegli szybciej - ocenił dr Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.

Małe firmy mają trudniej

Zastrzegł, że obecne dane trudno porównywać z zeszłorocznymi, zmieniła się bowiem metodologia badań, np. włączono do nich mikrofirmy, które w Polsce wskazują na większą liczbę problemów niż firmy duże i średnie. Boguszewski wyjaśnił, że oceny najmniejszych firm obniżyły pozycję Polski. - Gdyby uznać, że wpływ zmian metodyki jest istotny, to właściwie nie powinno się mówić o spadku o trzy pozycje, tylko o 39. miejscu - powiedział.

- Oceny firm mikro są generalnie istotnie gorsze od ocen dużych firm, małych i średnich - uważa Boguszewski. Wskazał, że pewne procedury np. podatkowe dla takich firm mogą stanowić obiektywne problemy, podczas gdy dla dużych, które mogą zatrudniać doradców podatkowych - nie.

Zbyt dużo biurokracji

Wyjaśnił, że różnice w ocenach między mikrofirmami a pozostałymi dotyczą np. oceny standardów finansowych, zbyt dużych kosztów finansowania, sprawności procedur celnych, dostosowania produktów finansowych do oczekiwań, słabej ochrony przed monopolistami.

Wśród najsilniejszych barier dla konkurencyjności polskiej gospodarki po raz kolejny wskazano na przepisy podatkowe (złożoność systemu), ale także na nadmierny fiskalizm, bariery prawa pracy, niestabilność polityki gospodarczej.

Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajęła Szwajcaria, drugie - Stany Zjednoczone, a trzecie - Singapur.

„Globalny raport konkurencyjności” zawiera wyniki badań dot. konkurencyjności, które prowadzi corocznie Word Economic Forum.

 

. .
PAP/IAR, abo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska na 16. miejscu pod względem konkurencyjności regionów UE

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 08:31
Polska znalazła się na 16. miejscu w Unii Europejskiej pod względem konkurencyjności regionów - wynika z zaprezentowanego w poniedziałek przez Komisję Europejską zestawienia. W skali krajowej w Polsce najlepiej ocenione zostało Mazowsze.
rozwiń zwiń