Gospodarka

Mieszkania najlepszą lokatą kapitału. Korzysta z tego branża budowlana

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:29
- Mieszkanie stało się obecnie pewną lokatą kapitału, a branża budowlana radzi sobie coraz lepiej, mówi ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

I dodaje, że społeczeństwo jest na tyle zamożne, że zwiększa zakupy dóbr trwałego użytku.

To dlatego, zdaniem eksperta, branża, która odnotowywała w ostatnich latach raczej słabe wyniki, nagle osiągnęła znacząco dobry wynik w 2017. "Obywatele chcą wymieniać spore zapasy gotówki, nie tylko te, które zostały użyte z różnych interwencyjnych programów rządowych, ale przede wszystkim własne, do zakupu dóbr trwałych" - mówił Sadowski.

Według danych GUS sektor budowlany korzysta na sprzyjającym tej branży otoczeniu makroekonomicznym. Z informacji urzędu wynika, że produkcja budowlano-montażowa po dwóch kwartałach 2017 roku była wyższa o 19,8 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 18,8 proc. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 18 proc. wyższym niż w lipcu ub. roku" - informował w sierpniu Główny Urząd Statystyczny.

Mieszkanie najlepszą obecnie lokatą kapitału

− Dzisiaj mieszkanie jest tak naprawdę jedyną dostępną dla każdego lokatą kapitału, która może w przyszłości nie stracić na wartości" - stwierdził ekonomista.

Jak dodał: "dlatego branża budowlana i oczywiście cały przemysł za nią stojący z tej chęci pozbycia się gotówki korzysta i dlatego mamy tak dobre wyniki w tej branży".

Branża budowlana wykorzystuje swoją szansę, ale może mieć problem z pracownikami

Według Sadowskiego zastój w branży budowlanej może pojawić się tylko w dwóch przypadkach. "Z jednej strony wyczerpią się zasoby oszczędności, które zostaną wykorzystane na zakup kolejnych mieszkań i oczywiście bariera nie do przejścia - brak pracowników" - przewidywał ekspert.

"Być może dzisiaj import pracowników z Białorusi może to częściowo złagodzić, ale to są procesy, które zwykle w Polsce trwają, ze względu na procedury biurokratyczne" - podsumował Sadowski.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Stopy procentowe najniższe w historii. Jak pomnażać oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:12
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. To oznacza, że nasze oszczędności zgromadzone na lokatach w bankach nadal będą bardzo nisko oprocentowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

REIT-y mogą być alternatywą dla lokat bankowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 17:48
Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości - taka będzie polska nazwa REIT-ów, które w polskim prawie mają się pojawić w roku przyszłym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo daje zarobić dwa razy więcej niż banki

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 08:55
Inflacja pożera siłę nabywczą większości bankowych depozytów. Zyskują na tym fundusze, rynek nieruchomości i minister finansów, który sprzedaje najwięcej obligacji detalicznych od lat. Nie wszystko pozwoli jednak pokonać inflację – przestrzega Open Finance.
rozwiń zwiń