Gospodarka

PARP: 20 mln zł na przygotowanie firm do sukcesji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 20:52
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczy 20 milionów złotych na przygotowanie firm do sukcesji, czyli przekazania władzy. Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy w całej Polsce.
Audio
  • Wiceprezes PARP Nina Dobrzyńska: z pomocy skorzysta około tysiąca firm (IAR)
  • Wiceprezes PARP Nina Dobrzyńska wyjaśnia, jak w praktyce będzie wyglądać pomoc (IAR)
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejsza
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejszaFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Wiceprezes Agencji Nina Dobrzyńska powiedziała, że z pomocy skorzysta około tysiąca firm. Pięć podmiotów wybranych przez agencje zaoferuje przedsiębiorcom z całego kraju pomoc prawną, organizacyjną czy nawet psychologiczną.

Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśniła też, że w praktyce przedsiębiorca będzie mógł przedstawić swoją sytuację i otrzymać kompleksową ocenę wraz z doradztwem aż do początku procesu sukcesji. PARP liczy, że dzięki pomocy 90 procent firm z powodzeniem przejdzie przez proces przekazania władzy.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że 30 procent firm rodzinnych może przetrwać sukcesje, czyli przekazanie władzy w przedsiębiorstwie.

Zmiany w prawie mają ułatwić sukcesję

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy ułatwiającej sukcesje. Zmiany mogą dotyczyć ponad 2 milionów firm w Polsce.

Dzięki regulacji możliwe będzie prowadzenie firmy nawet po śmierci jej właściciela przez okres, w którym prowadzone będą formalności spadkowe. Chodzi przede wszystkim o formy rodzinne.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że jest to 36 procent polskich przedsiębiorstw, które odpowiadają za 10 procent PKB i dają zatrudnienie nawet połowie pracowników w Polsce.

Kto skorzysta najbardziej?

Wicepremier, minister rozwoju i finansów mówił, że na ustawie dotyczącej sukcesji skorzystają przede wszystkim osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

- Sukcesja, chcąc nie chcąc, związana jest ze stratą w rodzinie. W czasie, kiedy traci się kogoś bliskiego, pojawiają się emocje i to nigdy nie będzie dobry moment, aby robić coś, na co nie ma się głowy ani czasu. My upraszczamy działanie w tym trudnym okresie, dajemy poczucie, że dorobek życia zmarłego nie przepadnie - zwrócił uwagę.

Zwolnienie z podatku

Zaznaczył, że ustawa zwalnia też z podatku od spadków nabycie przedsiębiorstwa przez osoby, które będą je prowadziły, niezależnie od pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą.

- Ta ulga powinna zachęcać do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa, nawet jeśli w kręgu najbliższej rodziny – dziś zwolnionej z tego podatku – nie ma osób, które się tego podejmą - uważa.

Jak podkreślił, ustawa rozwiązuje ważny, a do tego narastający problem. - Otwieramy przed polskimi firmami drzwi, które do tej pory były przed nimi zamknięte - wskazał Mateusz Morawiecki.

Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku.

IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: firma rodzina firmy PARP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki: ustawa dotycząca sukcesji zwiększa szanse polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 08:40
Ustawa dotycząca sukcesji zwiększa szanse na to, że polskie firmy będą budowane przez pokolenia, powiększając swą wartość i gospodarczy potencjał; ustawa zwalnia też z podatku od spadków nabycie firmy przez osoby, które będą ją prowadziły, niezależnie od pokrewieństwa - mówi Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorstwo nie będzie już umierało wraz z właścicielem. Wielka szansa dla firm rodzinnych na płynną sukcesję

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 19:20
Firmy rodzinne czekają na zmianę przepisów. Chodzi o ułatwienie sukcesji takich przedsiębiorstw po śmierci właściciela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy rodzinne przestaną umierać wraz z właścicielami? Przepisy o sukcesji coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 20:53
Firmy rodzinne wyczekują nowych przepisów, które ułatwią im sukcesję. Projekt ustawy w tej sprawie jest już po konsultacjach społecznych i prawdopodobnie jesienią trafi pod obrady rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biznes rodzinny czeka na przepisy ułatwiające sukcesję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:52
- Ułatwienie sukcesji w firmach rodzinnych, a tym samym zapewnienie im stabilnego funkcjonowania jest ważne nie tylko z punktu widzenia tych przedsiębiorstw, ale i całej gospodarki - mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.
rozwiń zwiń