Gospodarka

Same uchwały antysmogowe nie wystarczą w walce o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 17:51
Kolejne województwa przyjmują uchwały antysmogowe. Po Małopolsce i Śląsku na taki krok zdecydowało się województwo opolskie. Za miesiąc podobną uchwałę ma przyjąć Mazowsze.
Audio
  • Czy same uchwały antysmoogowe wystarczą w walce o czyste powietrze w Polsce, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /.
Kolejne województwa przyjmują uchwały antysmogowe. Po Małopolsce i Śląsku na taki krok zdecydowało się województwo opolskie. Za miesiąc podobną uchwałę ma przyjąć Mazowsze.
Kolejne województwa przyjmują uchwały antysmogowe. Po Małopolsce i Śląsku na taki krok zdecydowało się województwo opolskie. Za miesiąc podobną uchwałę ma przyjąć Mazowsze. Foto: Srdjan Randjelovic/Shutterstock.com

 Nie wszyscy jednak popierają nowe przepisy. Małopolską uchwałę zaskarżyły dwa przedsiębiorstwa i dwie osoby prywatne. We wtorek wojewódzki sąd administracyjny ogłosi wyrok.

Samorządy mogą zakazać używania najgorszego paliwa i pieców

W ramach uchwał antysmogowych samorządy mogą zakazać używania paliw najgorszej jakości i nakazać stopniową wymianę pieców na nowsze.

Jak to będzie wyglądać na Mazowszu - wyjaśnia Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Kotły pozaklasowe jeszcze przez 5 lat

− Chcielibyśmy aby kotły pozaklasowe zniknęły z użycia do 2023 r., a kotły III i IV klasy mają zniknąć do końca 2028 r., mówi.

Jeśli chodzi o normy dla węgla, to zakazane będą przede wszystkim muły i flotokoncentraty, czyli tak na prawdę odpady, które powstają przy produkcji węgla.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, tego typu paliwo nie było na Mazowszu dostępne, zakazy ich dotyczące wprowadziły województwa południowe.

Nie dla miału węglowego, węgla brunatnego, biomasy powyżej 20 proc. wilgotności

− Chcemy jednak aby profilaktycznie taki zakaz obowiązywał u nas, nie chcemy też palenia miałem węglowym i węglem brunatnym, a w przypadku biomasy, chcemy aby jej wilgotność nie przekraczała 20 procent, mówi Marcin Podgórski.

Bez norm dla węgla, uchwały antysmogowe będą nieskuteczne

To, jakim węglem można handlować miało określać rozporządzenie ministerstwa energii. Na razie go jednak nie ma. Dlatego - zdaniem Łukasza Horbacza, prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, uchwały antysmogowe będą nieskuteczne.

Przypomina, że w kotłach w Polsce pali się rocznie 1 mln t śmieci, a węgla 10 mln t.

− Czyli co dziesiąta spalona w kotle tona, to śmieci, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Krajowe muły mają zakaz, co z importowanymi?

Zrobiono jednak mały krok do przodu. Miesiąc temu Polska Grupa Górnicza zadeklarowała, że nie będzie już sprzedawać mułów i flotów odbiorcom prywatnym i komunalnym. Odpady trafiają jednak do Polski z importu.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy mieszkańców stać na dostosowanie się do uchwał antysmogowych.

Najubożsi powinni być objęci wsparciem przy wymianie pieców i zmianie paliwa

Jak mówi Piotr Siergiej, z Polskiego Alarmu Smogowego, dla osób najuboższych powinny być wprowadzane programy pomocowe przeciwdziałające ubóstwu energetycznemu.

Nowe piece i wydajniejsze paliwo zmniejszą koszty ogrzewania

Zwraca uwagę, że wprowadzenie norm dotyczących paliw oraz wymiana pieców na bardziej wydajne oznaczają, że koszty ogrzewania mieszkań i domów nie wzrosną.

− Gdy węgiel jest bardziej kaloryczny, to trzeba go mniej kupować, a bardziej wydajny piec też zmniejsza koszty, mówi Piotr Siergiej.

Mieszkańcy mogą dostać dopłaty do wymiany pieców, m.in. z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ważnym krokiem w walce ze smogiem ma być rozporządzenie ministra rozwoju. Zgodnie z nim, od 1 października w Polsce nie będzie można produkować pieców na węgiel szkodzących środowisku. Natomiast od lipca takie urządzenia nie będą mogły być sprzedawane.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak