Gospodarka

Niższy wiek emerytalny wszedł w życie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:27
1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Audio
  • Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska powiedziała IAR, że do dnia dzisiejszego do Zakładu wpłynęło blisko 190 tysięcy wniosków od osób, które mogą skorzystać z tego przywileju. Wnioski można było składać od 1 września - przypomniała profesor Uścińska w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
  • Profesor Gertruda Uścińska podkreśliła, że przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, ale przywilejem. Każdy dodatkowo przepracowany rok podwyższa świadczenie o 8 -10 procent - mówi prezes ZUS (IAR)
  • Wnioski można było składać od 1 września. Jak mówił w radiowej Jedynce Wojciech Andrusiewicz, to właśnie na początku miesiąca wpłynęło ich do ZUS najwięcej (IAR)
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz dodał, że wśród tych, którzy chcą przejść na emeryturę na nowych zasadach, najwięcej jest osób, które już nie pracują (IAR)
Od początku września ZUS przyjął ponad 800 tysięcy osób w sprawach emerytalno-rentowych. Zostało złożonych prawie 270 tysięcy wniosków, w tym blisko 190 tysięcy wniosków było związane właśnie z obniżeniem wieku emerytalnego.
Od początku września ZUS przyjął ponad 800 tysięcy osób w sprawach emerytalno-rentowych. Zostało złożonych prawie 270 tysięcy wniosków, w tym blisko 190 tysięcy wniosków było związane właśnie z obniżeniem wieku emerytalnego.Foto: goodluz/Shutterstock.com

Wnioski złożyło do tej pory ponad 196 tys. osób, rząd zapewnia, że w budżecie są środki na emerytury, minister pracy namawia jednocześnie do zastanowienie – każdy rok dłuższej pracy to 8 proc. większe świadczenia dla seniora.


. .

Od 1 października wiek emerytalny wynosi: dla kobiet - 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat

Przypomnijmy - od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoba, która ubiega się o emeryturę, nie musi mieć określonego stażu ubezpieczeniowego - istotne są przede wszystkim środki zgromadzone na jej koncie w ZUS. Świadczenie można otrzymać na swój wniosek lub z urzędu.

Kto może przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lub 65 lat

Na emeryturę w tym wieku mogą przejść:

  1. osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 r.
  2. osoby, które do 30 września 2017 r. skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku i kwartału urodzenia (szczegóły w art. 24 ustawy emerytalnej),
  3. osoby, które do 30 września 2017 r. osiągną również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Jeśli wiek 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) ukończysz przed 1 października 2017 r., ale przed tym dniem nie będziesz jeszcze w podwyższonym wieku emerytalnym, emeryturę uzyskasz od miesiąca zgłoszenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r. (Źr. ZUS)

Uprawnionych do przejścia na emeryturę wg. nowych zasad jest 331 tys. osób

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uprawnionych do przejścia na emeryturę z tytułu obniżonego do 60 i 65 lat wieku jest 331 tysięcy osób.

Jak poinformowała pod koniec tygodnia Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska, do Zakładu wpłynęło blisko 190 tysięcy wniosków od osób, które mogą skorzystać z tego przywileju.

Kto składa wnioski o przejście na emeryturę

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że wśród tych, którzy chcą przejść na emeryturę na nowych zasadach, najwięcej jest osób, które już nie pracują. Osób aktywnych zawodowo jest dużo mniej, a wśród nich najczęściej na emeryturę chcą przejść ci, którzy mało zarabiają.

Wnioski można było składać od 1 września

Przypomniała, że wnioski można było składać od 1 września. Wyjaśniła, że od początku września ZUS przyjął ponad 800 tysięcy osób w sprawach emerytalno-rentowych. Zostało złożonych prawie 270 tysięcy wniosków, w tym blisko 190 tysięcy wniosków było związane właśnie z obniżeniem wieku emerytalnego.

Przejście na emeryturę to prawo, nie obowiązek, każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie

Profesor Gertruda Uścińska podkreśliła, że przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, ale przywilejem. Każdy dodatkowo przepracowany rok podwyższa świadczenie o 8 -10 procent - zaznaczyła prezes ZUS.


. .

Wyjaśniła, że system emerytalny jest oparty na założeniach zdefiniowanej składki. Im później więc przejdziemy na emeryturę, tym będzie ona wyższa, gdyż im więcej środków zebranych zostanie na naszych kontach emerytalnych, tym krócej będą nam wypłacane.

Od 1 września doradcy emerytalni w ZUS pomagają wyliczać świadczenie

Od 1 września w każdym oddziale ZUS ubezpieczeni mają do dyspozycji doradców emerytalnych. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Pomagają też wyliczyć, ile wyniesie świadczenie, jeśli ktoś przedłuży swoją działalność zawodową.

Dla szykujących się na emeryturę resort rodziny i pracy zamieszcza siedem porad.

Moja emerytura - mój wybór

Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie et decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

Emerytura to prawo, a nie obowiązek

Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć  decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z:

- oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych,

    oceną stanu zdrowia,

- sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy,

    planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej,

Sprawdź zanim wybierzesz

Decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, ale aby go świadomie dokonać pomocne są dokładne kalkulacje. Powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Emerytura – wybieram świadomie

Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.


. .

Bezpieczna praca do emerytury

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd zdecydował co z OFE i z systemem emerytalnym: 25 proc. środków na Fundusz Rezerwy Demograficznej, 75 proc. na III filar emerytalny. Czy to koniec OFE?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 16:57
Rząd rekomenduje przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z uzyskanych przez PAP dokumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: są zapewnione środki na emerytury, zarówno w FUS, jak i w dotacji z budżetu państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 20:55
1 października około 330 tysięcy Polek i Polaków będzie mogło skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego i przejść na emeryturę po skończeniu 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Z badań wynika, że spora grupa może z tego prawa skorzystać. ZUS przygotowuje się do tej sytuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: ZUS przygotowany, wnioski od 1 września

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 08:37
ZUS jest bardzo dobrze przygotowany do wejścia w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego - zapewnia rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń