Gospodarka

Związki zawodowe dla pracujących na "śmieciówkach"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 18:32
Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni będą mogli się zrzeszać i tworzyć związki zawodowe. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.
Audio
  • Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o związkach zawodowych (IAR)
  • Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni będą mogli się zrzeszać i tworzyć związki zawodowe. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.
  • Andrzej Radzikowski z OPZZ zwraca uwagę, że impulsem do nowelizacji ustawy był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że obowiązująca obecnie ustawa jest niezgodna z ustawą zasadniczą, gdyż nie pozwala zrzeszać się zatrudnionym na tzw. śmieciówkach. Ta zmiana jest potrzebna i ważna - podkreśla w rozmowie z IAR Andrzej Radzikowski./IAR/.
  • Nowelizacja mocno skomplikuje też wprowadzanie przepisów nowego kodeksu pracy, nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy - uważa Jacek Męcina./IAR/.
Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o związkach zawodowych
Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o związkach zawodowychFoto: Nong Mars/ Shutterstock

Andrzej Radzikowski z OPZZ zwraca uwagę, że impulsem do nowelizacji ustawy był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że obowiązująca obecnie ustawa jest niezgodna z ustawą zasadniczą, gdyż nie pozwala zrzeszać się zatrudnionym na tzw. śmieciówkach.

− Ta zmiana jest potrzebna i ważna - podkreśla w rozmowie z IAR Andrzej Radzikowski.

Jak mówi, osoby zatrudnione w inny sposób niż na umowę o pracę będą mogły nie tylko należeć ale też tworzyć własne organizacje związkowe. Warunkiem jest jednak, by w takiej organizacji było co najmniej 5 procent pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Zatrudnieni na śmieciówkach pełniący funkcje związkowe będą też objęci ochroną prawną.

Rząd zaproponował też kilka zmian, które mają usprawnić dialog na szczeblu zakładowym.

Jak podkreśla Andrzej Radzikowski, związki zawodowe zdają sobie sprawę, że w wielu zakładach pracy jest bardzo dużo organizacji związkowych. W sytuacji kiedy jest kilkunastu partnerów trudno jest prowadzić dialog. Dobrze więc, że po nowelizacji reprezentatywne organizacje związkowe zostaną wzmocnione - zaznaczył rozmówca IAR.

 

Pracodawcy przeciwni zmianom – komplikują prawo związkowe

Pracodawcy uważają natomiast, że ta nowelizacja nie jest potrzebna. Według profesora Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan, wejście w życie nowych przepisów bardzo skomplikuje prawo związkowe.

− O ile przepis dający osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych możliwość zrzeszania się w związki zawodowe jest przez pracodawców akceptowany, to wszystkie dodatkowe przepisy dające gwarancje, ochronę komplikują system prawny - zaznaczył w rozmowie z IAR Jacek Męcina.

Jak powiedział, "skończy się zbiorowe prawo pracy i rozpocznie zbiorowe prawo zatrudnienia - skomplikowane i utrudniające też funkcjonowanie całego ruchu związkowego".
− Nowelizacja mocno skomplikuje też wprowadzanie przepisów nowego kodeksu pracy, nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy - uważa Jacek Męcina.

Nowe prawo ma wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od publikacji.

Kluczowa jest ochrona przed dyskryminacją

Pracodawcy zwracają uwagę, że ani z wyroku Trybunału Konstytucyjnego ani z zaleceń Międzynarodowej Organizacji Pracy nie wynika obowiązek przyznania osobom niebędącym pracownikami przywilejów związkowych tożsamych z przywilejami pracowników. Ważne jest jedynie zagwarantowanie ochrony przed dyskryminacją i prawa do rokowań.
Nowelizacja zmienia dotychczas obowiązujące w Polsce zbiorowe prawo pracy.


. .
IAR, ab, jk
Zobacz więcej na temat: związki zawodowe umowa o dzieło
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

TK: związki zawodowe także dla zatrudnionych na "śmieciówkach". Męcina: projekt noweli ustawy wkrótce na rządzie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 17:38
Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, realizujący wtorkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zostanie złożony przez rząd jako jeden z pierwszych zaraz po powołaniu Rady Dialogu Społecznego - mówi PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki zawodowe dla zatrudnionych na "śmieciówkach". "Ucywilizowanie rynku pracy"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 22:32
Zatrudnieni na umowach śmieciowych od niedawna mają prawo do zakładania i uczestniczenia w związkach zawodowych. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego głosi, że jest to niezgodne z konstytucją, aby pracownik, który nie ma etatu, a pracuje na umowie śmieciowej, nie mógł uczestniczyć w życiu związkowym.
rozwiń zwiń