Gospodarka

Czy Polska ma szansę przyciągnąć ekspatów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:54
Singapur po raz kolejny został uznany za najlepsze miejsce do pracy i życia przez ekspatów, czyli specjalistów, którzy opuścili swoje ojczyzny, a by podjąć pracę za granicą.
Audio
  • O tym, czy braki kadrowe na krajowym rynku wypełnią specjaliści z zagranicy w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Ekspaci wybierają nasz kraj, bo poszukują nowych wyzwań, chcą wzmocnić swoją pozycję zawodową albo poprawić standard życia
Ekspaci wybierają nasz kraj, bo poszukują nowych wyzwań, chcą wzmocnić swoją pozycję zawodową albo poprawić standard życiaFoto: Rawpixel.com / Shutterstock

Polska w rankingu opublikowanym przez bank HSBC znalazła się na 28 miejscu, pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Singapur wygrał po raz trzeci. Jednak jak mówi Magdalena Ujda - Tarczyńska z HSBC Bank Polska bardzo dobrze wypadły kraje europejskie.

- Bardzo blisko, bo już na drugim miejscu w ogólnym rankingu uplasowała się Norwegia. W pierwszej dziesiątce większość stanowiły kraje Europy Zachodniej. Dość wysoko uplasowały się Czechy, czyli nasz bezpośredni sąsiad, dokładnie na 12. miejscu, spośród 46 – wyjaśnia specjalistka.

Wysoka jakość życia

Polska zajęła w tym gronie 28 miejsce. Ekspaci wybierają nasz kraj, bo poszukują nowych wyzwań, chcą wzmocnić swoją pozycję zawodową albo poprawić standard życia.

- To są nowe bardziej odpowiedzialne stanowiska. Ekspaci doceniają w naszym kraju wyższą jakość życia w porównaniu do krajów, z których pochodzą, lub byli wcześniej – mówi.

Polska gościnność

Dla ekspatów liczy się też bezpieczeństwo, kwestie dotyczące edukacji dzieci i opieki zdrowotnej, a jak komentuje Zbigniew Lazar ekspert do spraw reputacji - Polacy zyskują przy bliższym poznaniu.

- Bardzo wysoko w rankingu jest kwestia integracji z lokalną społecznością. To pokazuje, że jesteśmy postrzegani jako naród otwarty, chętny do pomocy. Większość gości, który przyjeżdżają do Polski, czy to w celach turystycznych, czy zawodowych, deklarują, że chcą wrócić, bo bardzo im się podobało – podkreśla ekspert.

A - jak dodaje ekspert - opinie specjalistów pracujących poza granicami własnego kraju są niezwykle ważne.

- Ekspaci są bardzo dobrym barometrem ponieważ bardzo dużo podróżują i mają dobre porównanie – dodaje.

Jak emerytura, to tylko w Portugalii

Jeśli chodzi o kraje oferujące najlepsze warunki finansowe, to ranking wygrywa Szwajcaria, za którą są Norwegia i Niemcy. Najlepsze warunki społeczne - zdaniem ekspatów - oferują Nowa Zelandia, Hiszpania i Portugalia.

- Co ciekawe Portugalia też została uznana za najlepsze miejsce na świecie do przejścia na emeryturę ze względu na klimat, społeczeństwo i warunki ekonomiczne. W kategorii najlepsze miejcie dla rodzin pierwsze miejsce zajęła Holandia, a zaraz za nią Szwecja i Singapur – wylicza.

Co ciekawe, z powodu Brexitu spory spadek w rankingu najlepszych miejsc do życia dla ekspatów odnotowała Wielka Brytania. W tym roku zajęła dopiero 35 miejsce, podczas gdy w ubiegłym była na 22.

Sylwia Zadrożna, abo

Zobacz więcej na temat: rynek pracy emigracja zarobkowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczeństwo coraz starsze. Imigranci nie uratują sytuacji na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 07:33
Społeczeństwo się starzeje, a migranci zarobkowi nie naprawią sytuacji w kraju. Ich liczba znacznie się zwiększyła od wybuchu konfliktu na Ukrainie - podaje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń