Gospodarka

Sześć spółek z GPW złamało zasady. Znikną z parkietu?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:38
Komisja Nadzoru Finansowego żąda, by Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła obrót akcjami sześciu spółek. Jako powód podaje złamanie zasad obowiązujących spółki publiczne.
KNF chce, by obrót papierami tych firm na warszawskim parkiecie został zawieszony od 4 października
KNF chce, by obrót papierami tych firm na warszawskim parkiecie został zawieszony od 4 październikaFoto: Vintage Tone/Shutterstock.com

- Z upoważnienia Komisji Nadzoru Finansowego skierowano do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie żądanie zawieszenia obrotu akcjami spółek: Calatrava Capital, Hyperion w restrukturyzacji, MNI, Lark.pl, PC Guard, Wilbo - napisano w komunikacie.

Zawieszenie od 4 października

KNF chce, by obrót papierami tych firm na warszawskim parkiecie został zawieszony od 4 października. Jako powód wskazano nieprzekazanie przez spółki do publicznej wiadomości raportów półrocznych za pierwsze półrocze 2017 r. w terminie określonym przepisami prawa.

Jasne zasady

- Zgodnie z § 101 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych  raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny przekazuje się jednocześnie, w dniu określonym przez emitenta w raporcie bieżącym, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia półrocza roku obrotowego, którego dotyczy. Raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny jest przekazywany wyłącznie za pierwsze półrocze danego roku obrotowego - wyjaśnia regulator.

Podkreślono, że raporty okresowe są dla inwestorów kluczowym źródłem informacji finansowych o spółkach notowanych na rynku regulowanym.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to jedna z najszybciej rozwijających się giełd w Europie Środkowo-Wschodniej. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KNF podejrzewa manipulacje akcjami Investment Friends na GPW

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:29
Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa manipulację akcjami spółki Investment Friends; złożyła w tej sprawie do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - poinformowała KNF w czwartek w komunikacie.
rozwiń zwiń