Gospodarka

Unia Europejska idzie na wojnę z Applem i Amazonem. Giganci muszą zapłacić kary

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 19:06
Unia Europejska idzie na "wojnę" z dwoma amerykańskimi gigantami - Applem i Amazonem. Koncerny będą musiały zapłacić gigantyczne kary, za to, że według unijnych urzędników, nie zapłaciły one wymaganych podatków.
Amazon i Apple z problemami w Unii Europejskiej
Amazon i Apple z problemami w Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock

Amazon, który prowadzi znany na całym świecie sklep internetowy i produkuje czytniki e-booków Kindle, już otrzymał nakaz zapłacenia 250 milionów euro zaległych danin. Wcześniej Komisja Europejska orzekła, że internetowy gigant otrzymał niesprawiedliwe przywileje podatkowe w Luksemburgu, co, wedle wewnątrzunijnych przepisów, należy traktować jako niezgodną z prawem pomoc publiczną. Komisja badała funkcjonowanie koncernu na europejskim rynku od trzech lat i ustaliła, że duża część zysku Amazona z unijnego rynku faktycznie w ogóle nie była opodatkowana. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że gdy firma zawierała umowę z Luksemburgiem, premierem tego kraju był Jean-Claude Juncker, a więc obecny szef Komisji Europejskiej.

Sam Amazon odrzuca orzeczenie Komisji i zaprzecza, jakoby Luksemburg traktował koncern w jakikolwiek sposób. Na razie amerykańska firma analizuje stanowisko Komisji Europejskiej i nie wyklucza, że będzie się odwoływała od orzeczenia.

Apple na cenzurowanym

Problemy na unijnym rynku ma też inny amerykański gigant, Apple. W ubiegłym roku Komisja Europejska orzekła, że firma ma zapłacić aż 13 miliardów euro zaległych podatków - to najwyższa kara w historii Unii Europejskiej. Chodzi o preferencje podatkowe, jakie Apple ma w Irlandii, gdzie znajduje się centrala firmy na Starym Kontynencie, w skutek których koncern miał płacić podatek nie wyższy niż 1 procent jego przychodów. Komisja Europejska uznała, że jest to niezgodne z europejskim prawem i nakazała Apple'owi zwrot zaległej kwoty. Szef amerykańskiego giganta Tim Cook, podobnie jak teraz kierownictwo Amazona, zaprzeczył, jakoby jego firma zalegała z jakimikolwiek daninami. Na razie w tej sprawie niewiele się dzieje, ale niedawno Komisja Europejska poinformowała, że Irlandia do tej pory nie odzyskała pieniędzy od Apple'a. Dlatego Komisja rozważa podanie Irlandii do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Irlandczycy uważają, że orzeczenie jest niesprawiedliwe i ingeruje w suwerenność ich kraju.

NRG, bbcnews, md

Zobacz więcej na temat: Apple Amazon Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak