Gospodarka

Gigantyczna fuzja na rynku energetyki. Jest zgoda UOKIK

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:39
Grupa PGE ma warunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie EDF Polska - operatora elektrociepłowni w największych polskich miastach.
Audio
  • Prezes PGE Henryk Baranowski powiedział, że to milowy krok dla rozwoju tej spółki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/evolverphoto/CC BY-NC-ND 2.0

Umowa o wartości 4,5 miliarda złotych będzie jedną z największych transakcji na rynku fuzji i przejęć w Polsce i Europie w ostatnich latach.

Zgoda jest warunkowa

Obecnie polska gałąź francuskiego koncernu energetycznego EDF jest właścicielem ośmiu elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, czy elektrownia Rybnik na Śląsku. Posiada też blisko 400 kilometrów sieci ciepłowniczej w czterech miastach. Grupa PGE ma przejąć to wszystko do końca tego roku za 4,5 miliarda złotych. Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem sprzedaży na giełdzie większości energii produkowanej przez przejmowaną spółkę.
Zgodnie z nałożonym warunkiem UOKiK, Grupa PGE będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą Grupę PGE lub gdy elektrownia w Rybniku zmieni właściciela.


W Polsce produkcja energii elektrycznej oparta jest głównie na węglu kamiennym i brunatnym (84% w 2015 r.). Niewielkie ilości energii elektrycznej pochodzą z elektrowni wodnych i innych odnawialnych źródeł (biomasy, wiatru, biogazu). W Polsce produkcja energii elektrycznej oparta jest głównie na węglu kamiennym i brunatnym (84% w 2015 r.). Niewielkie ilości energii elektrycznej pochodzą z elektrowni wodnych i innych odnawialnych źródeł (biomasy, wiatru, biogazu).abo

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czeka nas drastyczny wzrost kosztów ogrzewania

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:05
Na światowych rynkach rosną ceny węgla. Zaledwie w ciągu kilkunastu miesięcy podrożał on ponad dwukrotnie.
rozwiń zwiń