Gospodarka

Bezrobocie w Polsce najniższe od 1991 roku. We wrześniu wyniosło 6,9 proc.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 12:30
6,9 proc. - tyle we wrześniu br. wyniosła stopa bezrobocia, wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 1,4 pkt. proc. mniej niż przed rokiem i o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu, podał resort rodziny i pracy.
Audio
  • Bezrobocie we wrześniu spadło do 6,9 procent z 7 procent odnotowanych w sierpniu. Taki szacunek opublikowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że jeśli te informacje zostaną potwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny, to będzie to oznaczało, że poziom bezrobocia jest na
  • Monika Kurtek dodaje, że szacunki resortu pracy pokazują, iż bezrobocie w Polsce może być jeszcze niższe./IAR/.
Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1991 r.
Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1991 r.Foto: Shutterstock/kurhan

Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy.

 Spadek w stosunku do lipca i do września 2016 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 6,9%. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,1 pkt. proc. O taki sam wskaźnik spadła stopa bezrobocia w analogicznym okresie rok temu – we wrześniu 2016 roku stopa bezrobocia wyniosła 8,3%, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 8,4%. Jak widać, stopa bezrobocia we wrześniu br. jest mniejsza aż o 1,4 pkt. proc. niż rok temu.

 Spadek bezrobocia w 14 województwach

Jak czytamy w komunikacie resortu pracy, spadek stopy bezrobocia  w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego odnotowano w 14  województwach.

 W kolejnych 5 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim) wskaźnik bezrobocia spadł o 0,2 punktu. Tylko w 2 województwach (pomorskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

 Najniższe bezrobocie w woj. Wielkopolskim – 4,1 proc.

Najniższa stopa bezrobocia (4,1%) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9%) – w województwie warmińsko-mazurskim.

 Kolejny spadek liczby bezrobotnych

 W końcu września br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia br. było to o 18,8 tys. osób (1,7%) mniej niż miesiąc temu. Co ciekawe, procentowy spadek liczby bezrobotnych był identyczny, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (wrzesień – sierpień 2016 r.).

Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu br. został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5%), lubuskim (o 2,4%), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3%). Tylko w województwie pomorskim odnotowano  nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7%.

 Co ważne, liczba bezrobotnych w końcu września br. w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6%.

Z informacji z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych w wrześniu br. to efekt wyrejestrowań z powodu podejmowania zatrudnienia, co z kolei wiąże się z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacją bezrobotnych w ramach form aktywnych.

Więcej miejsc pracy niż przed rokiem

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu br. wyniosła 154,1 tys. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 tys. (0,2%). Jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku należy mówić o wzroście na poziomie 10,8% (15 tys. ofert więcej).

Spadek liczby wolnych miejsc pracy we wrześniu br. miał miejsce w 10 województwach. Oscylował w przedziale od 0,1% (spadek o 11 ofert) w województwie dolnośląskim do 13,7 % (spadek o 1,0 tys. ofert) w województwie zachodniopomorskim.

Wzrost liczby ofert pracy odnotowano z kolei w 6 województwach. Najsilniejszy wzrost miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (1,2 tys. ofert więcej, co oznacza wzrost o 15,8%) oraz w województwie opolskim (0,7 tys. ofert więcej, wzrost na poziomie 13,8%).

Komunikat, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

GUS: stopa bezrobocia w lipcu nie spadła - wyniosła 7,1 proc. Mamy problem?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:59
Przewidywania analityków i ekspertów od rynku pracy zaczynają się sprawdzać – w lipcu stopa bezrobocia, jak informuje GUS, wyniosła 7,1 procent, czyli tyle samo co w czerwcu. I to nie jest dobra wiadomość dla firm i całej gospodarki, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń