Gospodarka

ZUS wysyła listy do przedsiębiorców z indywidualnym numerem konta na składki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:33
ZUS rozpoczął akcję pozwalającą przedsiębiorcom na dokonanie jednego zamiast kilku przelewów na opłatę świadczeń.
Jeden przelew do ZUS na indywidualny rachunek płatnika zastąpi trzy lub cztery dotychczasowe - kierowane na poszczególne rodzaje składek: na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ew. Fundusz Emerytur Pomostowych
Jeden przelew do ZUS na indywidualny rachunek płatnika zastąpi trzy lub cztery dotychczasowe - kierowane na poszczególne rodzaje składek: na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ew. Fundusz Emerytur PomostowychFoto: Whitelook/Shutterstock.com

Zakład rozpoczął wysyłkę 3,7 mln listów do przedsiębiorców, w którym podaje indywidualny, jeden dla każdego płatnika składek numer rachunku do wpłat.

Operacja, ze względu na rozmiar korespondencji, będzie przeprowadzona w trzech turach.

Jeden przelew za 3-4 dotychczasowe na poszczególne składki

Jeden przelew do ZUS na indywidualny rachunek płatnika zastąpi trzy lub cztery dotychczasowe - kierowane na poszczególne rodzaje składek: na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ew. Fundusz Emerytur Pomostowych. Zakład sam rozdzieli kwotę na poszczególne składniki, albo zaliczy na zadłużenie, które ma płatnik.

Trzy tury akcji informacyjnej

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że pierwsza transza pism powinna już trafiać do odbiorców. Wysyłkę kolejnych zaplanowano na 9-13 i 16-20 października. Nowy numer rachunku będzie stosowany od nowego roku, jego końcówka to numer NIP przedsiębiorcy.

Andrusiewicz podał, że z 3,7 mln listów szacuje się, że liczba aktywnych płatników składek wyniesie ok. 2,48 mln. Pozostałe 1,14 mln płatników jest nieaktywnych - mają np. zawieszoną działalność gospodarczą, ale oni również muszą zostać poinformowani o nowym własnym numerze konta wpłat do ZUS.

Bez nowego rachunku nie opłacimy od 1 stycznia 2018 r. składek

ZUS prosi o sprawdzenie, czy podany adres jest właściwy oraz o informację, gdyby do grudnia nie dotarł list z nowym numerem, ponieważ z końcem roku stare numery rachunków nie będą już działały. Bez nowego numeru rachunku, nie będzie można od 1 stycznia 2018 r. opłacić składek - przypomina rzecznik ZUS.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: firma ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od nowego roku wykonamy jeden przelew na wszystkie składki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 12:01
Od nowego roku przedsiębiorcy będą wykonywali tylko jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązani odprowadzać. Będzie więc jeden przelew na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych. 
rozwiń zwiń