Gospodarka

Szkodliwy fipronil zbyt łatwo dostępny? Ekspert: trzeba to ograniczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:25
Fipronil to środek, który w ostatnim czasie kojarzy się nam przede wszystkim ze skażonymi jajkami. Jak się okazuje, ta substancja jest w Polsce bardzo łatwo dostępna i dość powszechnie stosowania na przykład w hodowli. Niektórzy chcą tę dostępność ograniczyć.
Audio
Ekspert: fipronil na fermach stosują nieuczciwi hodowcy
Ekspert: fipronil na fermach stosują nieuczciwi hodowcyFoto: Pexels.com

Sekretarz Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Marek Mastalerek powiedział, że w związku z "aferą" z zanieczyszczoną fipronilem żywnością potrzebny jest powrót do jednego z postulatów Izby, a więc do powstrzymania, jak mówił, "bezrefleksyjnego wpisywania pewnych substancji i produktów leczniczych na listę OTC, a więc bez recepty lekarza weterynarii". Jednym z takich substancji jest właśnie fipronil, który wchodzi w skład preparatów dla psów i kotów, służących do zwalczania pasożytów jak wszy, kleszcze i pchły. - W związku z tym że te substancje są szkodliwe dla zdrowia człowieka, to ważne byłoby, żeby były one jednak sprzedawane w oparciu o zapis lekarza weterynarii po to, żeby lekarz miał kontrolę nad tym, gdzie te środki trafiają - podkreślił Marek Mastalerek.

Skąd fipronil w jajkach?

Jak zatem szkodliwy fipronil znalazł się na fermach drobiu? Jak się okazuje, jest on stosowany także u kur przez nieuczciwych hodowców, także dlatego, że -jak mówił ekspert - nie ma obecnie dostępnych środków o podobnym działaniu, które mogą być stosowane u drobiu. A środki z fipronilem są łatwo dostępne na przykład w sklepach zoologicznych. Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej chodzi o to, by takie specyfiki były nadal sprzedawane bez przepisania przez lekarza, ale aby można było je kupić na przykład tylko w aptekach.

Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: żywność lekarz zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także