Gospodarka

Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze w Warszawie: uda się podwoić wzajemne obroty handlowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 20:57
Gospodarki Turcji i Polski mają potencjał, by podwoić wzajemne obroty handlowe do poziomu rzędu 10 mld euro rocznie - zgodnie mówili prezydenci Recep Tayyip Erdogan i Andrzej Duda, otwierając wspólnie polsko-tureckie forum biznesu we wtorek w Warszawie.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o polsko-tureckiej współpracy gospodarczej
Prezydenci Polski i Turcji zapowiadają wzmocnienie współpracy gospodarczej
Prezydenci Polski i Turcji zapowiadają wzmocnienie współpracy gospodarczejFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Na wcześniejszej, wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w ciągu 4-5 lat obroty gospodarcze między Polską a Turcją, obecnie przekraczające rocznie 6 miliardów euro, zwiększą się do ponad 10 miliardów euro.

- To byłoby, powiedzmy, takim wskaźnikiem, takim wolumenem, który odpowiadałby temu potencjałowi, który rzeczywiście posiadają nasze kraje - dodał Andrzej Duda. Jak poinformował prezydent, z Recepem Tayyipem Erdoganem rozmawiał między innymi o współpracy w dziedzinie turystyki. - Turcja była bardzo popularną destynacją turystyczną, przede wszystkim wakacyjną, wśród Polaków. Oczywiście dramatyczne wydarzenia zeszłego roku zaburzyły tę sytuacją, ale miejmy nadzieję, że nastąpi pełna normalizacja i powrót do dawnych relacji - mówił prezydent.

Prezydent Turcji: będziemy zachęcać przedsiębiorców do inwestowania

Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że w czasie Forum Gospodarczego on i prezydent Andrzej Duda będą zachęcać przedsiębiorców do inwestowania i tym samym intensyfikowania współpracy gospodarczej między Polską a Turcją. - Chcielibyśmy, by forum przyczyniło się do ekspansji handlowej i doprowadziło do nowych dróg wymiany handlowej - dodał Recep Tayyip Erdogan.

W przemówieniu na początku Forum prezydent Turcji zwrócił uwagę na współpracę Polski i Turcji przy projektach infrastrukturalnych - przy budowie dróg, tuneli czy mostów. Recep Erdogan podziękował też Polsce, za "pomoc w przezwyciężaniu trudności". Prezydent nawiązał tu do próby zamachu stanu, do której doszło w lipcu ubiegłego roku. -  Nasze dwa kraje, Polska i Turcja świętowały niedawno 600-lecie relacji dyplomatycznych. Dzięki wsparciu naszych przyjaciół, przyjaciół takich Polska, nic nie zatrzymało naszego rynku finansowego, działał już następnego dnia (po zamachu stanu) - powiedział Recep Tayyip Erdogan.

Przedsiębiorcy zainteresowani rynkiem tureckim dostaną wsparcie

Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie wspierać przedsiębiorców sektora MŚP, którzy chcą inwestować w Turcji, zapowiedział podczas wtorkowego Polsko-Tureckiego Forum Biznesowego w Warszawie Wojciech Fedko, wiceprezes agencji.

Jak wskazał Fedko, "już dużo eksportujemy do Turcji" i "należy postawić na wzrost".

Według PAIH w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 roku Polska wyeksportowała do Turcji towary i usługi o wartości ponad 1,8 mld euro, a sprowadziła towary i usługi warte przeszło 2 mld euro. Dla porównania w 2016 r. eksport osiągnął wartość ok. 2,8 mld euro, podobnie jak import - ok. 2,8 mld euro.

Dodał, że biuro PAIH w Stambule powstanie w pierwszym kwartale 2018 r. - Biura takie mają za zadanie (...) m.in. organizowanie spotkań B2B, przygotowanie raportów sektorowych pod wybrane branże - zaznaczył.

Wyjaśnił, że przedsiębiorcy dostają najpierw "asystę PAIH w Warszawie", a później wyjeżdżają za granicę i mają otrzymać "kolejną część wsparcia od państwa, której potrzebują". - Dla jednych przedsiębiorców będzie to szukanie dystrybutorów pod ich produkty, dla innych szukanie towarów, których potrzebują np. do reeksportu - wyjaśnił.

- Dysponujemy narzędziami państwowymi, które oferuje chociażby grupa PFR typu fundusze inwestycyjne Polskiego Funduszu Rozwoju czy fundusz ekspansji Banku Gospodarstwa Krajowego, sugerujemy instrumenty ubezpieczeniowe KUKE - wyliczył.

Dodał, że jeśli mały czy średni przedsiębiorca rozważałby inwestycje w Turcji, agencja będzie go aktywnie wspierać.

- Zorganizujemy mu wszystkie konieczne spotkania, jak trzeba będzie to również na poziomie politycznym, np. ministerstwa gospodarki, wnioskując o wsparcie takiego polskiego inwestora w Turcji - zadeklarował. Dodał, że turecka agencja ISPAT ma mandat rządu tureckiego do dystrybucji np. cash grantów czy ulg podatkowych. - My w partnerstwie jesteśmy w stanie, jako agenda rządowa, dość szybko otworzyć takiemu przedsiębiorcy drzwi do wszystkich produktów inwestycyjnych drugiej strony - powiedział Fedko.

Rozmowy także o energetyce

Prezydenci rozmawiali dziś w Warszawie także o kwestiach związanych z energetyką. Recep Tayyip Erdogan deklarował, że Turcji, podobnie jak Polsce, zależy na dywersyfikacji źródeł energii. Zasugerował przy tym, że Turcja może być zainteresowana współpracą z Polską w kwestii elektrowni cieplnych, opartych na węglu.

NRG, IAR, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Współpraca Polski z Turcją ma ogromne perspektywy gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 13:03
Wizyta w Polsce Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana to dobra okazja, aby spojrzeć na tamtą gospodarkę, a także na rozwój polsko - tureckich relacji gospodarczych.
rozwiń zwiń