Gospodarka

Kierowcy bez ubezpieczenia OC na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 17:28
W ciągu ostatnich lat dwukrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy nie akceptują jazdy samochodem bez ważnej polisy OC. Rośnie też odsetek osób, które chcą zaostrzenia kar w przypadku braku ważnego ubezpieczenia.
Audio
  • Kierowcy bez OC na cenzurowanym (Sylwia Zadrożna)
Coraz mniejsza akceptacja dla jazdy bez ubezpieczenia OC
Coraz mniejsza akceptacja dla jazdy bez ubezpieczenia OCFoto: Shutterstock

Jak mówi Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z badań wynika, że już jedna czwarta ankietowanych jest niechętna kierowcom bez ubezpieczenia. O ile przed sześcioma laty było to najmniej napiętnowane z 10 wybranych wykroczeń drogowych, to teraz znalazło się do na szóstym miejscu. Na pierwszym - niezmiennie - jest jazda po alkoholu, której nie akceptuje 70 procent ankietowanych.

Większe kary dla nieubezpieczonych za kółkiem?
 
Aleksandra Biały dodaje, że coraz więcej Polaków jest również za zaostrzeniem sankcji dla osób kierujących pojazdem bez ważnego OC. I wcale nie chodzi tu o kary finansowe.

- Wyraźnie wzrosła liczba respondentów, którzy mowią, że taki pojazd należy odholować na policyjny parking i dopuścić do ruchu dopiero wtedy, gdy będzie miał polisę OC. I tak, przed kilku laty w tym badaniu około 50 procent osób uważało, że należy odholowywać, tak teraz jest to 65 procent. Mamy więc zaostrzenie podejścia do nieubezpieczonych kierowców na drodze - podkreśla Aleksandra Biały.

Dziś kierowca auta osobowego bez ważnego OC może zapłacić nawet karę w wysokości 4 tysięcy złotych. Jazdę bez ubezpieczenia częściej akceptują ludzie młodzi.

Wyłudzenia ubezpieczeń komunikacyjnych nadal popularne
 
 Co ciekawe, są też inne badania, z których wynika, że w ubiegłym roku klienci firm ubezpieczeniowych chcieli wyłudzić prawie 226 milionów złotych, o przeszło 34 miliony więcej niż rok wcześniej, a zdecydowana większość wyłudzeń dotyczy ubezpieczeń majątkowych, przede wszystkim komunikacyjnych. Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń mówi, że widać powrót do starych metod wyłudzania ubezpieczeń, na przykład jazdy "na stłuczkę".

- Ktoś ma stary samochód, bardzo często obłożony kamerami, i wykorzystuje infrastrukturę drogową, by wymusić wypadek. Najczęściej ma to miejsce na rondach czy skrzyżowaniach ze słabą widocznością. W związku z tym warto uczulić kierowców, zwłaszcza jeżeli jedziemy samochodem w obcym mieście, aby mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Takie rzeczy się dzieją, jeżdżą po miastach osoby, którym zależy tylko na tym, aby sprowokować wypadek drogowy - zaznacza Tarczyński.

Stabilne ceny OC
 
Ale są też pozytywne wieści - po podwyżkach z ubiegłego roku ceny OC w końcu się ustabilizowały.

- Mimo tych podwyżek na razie nie ma żadnych sygnałów, aby rosła liczba osób, które OC nie wykupują. To nie jest w Polsce duży problem. Współczynnik kierowców bez ubezpieczenia to w tej chwili około 1 procenta ogółu zmotoryzowanych - dodaje Marcin Tarczyński.

Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Zobacz więcej na temat: ubezpieczenie samochodu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 11:18
OC, AC, NNW, ASSISTANCE - czy może pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych chroni nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami i konsekwencjami wydarzeń na drogach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga kierowcy, za niezapłacone OC można trafić na listę dłużników

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:25
Niezapłacone zobowiązania klientów firm ubezpieczeniowych sięgają ponad 142 mln zł. O tym, kto najczęściej nie płaci składek OC i z jakiego powodu, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile i dlaczego tak zdrożały składki OC?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:15
Między pierwszym kwartałem 2016 roku a drugim kwartałem 2017 obowiązkowe składki komunikacyjnego ubezpieczenia OC wzrosły aż o 44 procent, wynika z informacji Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń