Gospodarka

Sukcesja w firmach rodzinnym. Nowe prawo zapewni ciągłość działania firmy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 11:30
Obecnie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej miesięcznie trafia około 100 zgłoszeń o śmierci przedsiębiorcy.
Audio
  • O zmianach w prawie o firmach rodzinnych w radiowej Jedynce mówi Luiza Modzelewska, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejsza
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejszaFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

W takiej sytuacji nie ma możliwości płynnej kontynuacji jego biznesu przez spadkobierców, bo w przypadku śmierci właściciela taka firma formalnie przestaje istnieć, marka przepada, pracownicy tracą pracę, a lokalna społeczność odczuwa stratę gospodarczą i społeczną. Stąd potrzeba zmian i propozycje przepisów, które ułatwią sukcesję w firmach rodzinnych w Polsce - mówiła w radiowej Jedynce Luiza Modzelewska, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.

- Przedsiębiorca będzie mógł wyznaczyć osobę, która po jego śmierci, będzie kontynuowała działalność przedsiębiorstwa w okresie załatwiania formalności spadkowych. Dziś dużym problemem jest fakt, że do czasu stwierdzenia nabycia spadku i podzielania masy spadkowej między spadkobierców, nawet jeśli te osoby mają wolę by kontynuować działalność to formalnie żadne z nich samodzielnie nie może tego robić. Ważne jest wskazanie jednej decyzyjnej osoby. Kogoś kto zastąpi przedsiębiorcę na stanowisku zarządzającego przedsiębiorstwem. Tę rolę dostaje zarządca sukcesyjny, który jest powołany przez przedsiębiorcę i zostanie wpisany do Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej. To rozwiązanie zapewni płynność przedsiębiorstwu – wyjaśnia rozmówczyni.

Kto może ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Prawo do ustanowienia takiego zarządcy będą mieli też spadkobiercy przedsiębiorcy, jeśli ten sam tego nie zrobi.

- Spadkobiercom przyznajemy również możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego w okresie dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy. Jeśli zostanie on powołany w tym okresie to sytuacja będzie analogiczna – mówi Luiza Modzelewska.

Co z numerem NIP?

W projekcie przewidziano też możliwość korzystania z dotychczasowego numeru NIP.

- Zarządca sukcesyjny będzie się mógł posługiwać numerem NIP przedsiębiorcy. Ten numer jest bardzo ważny ze względów podatkowych. Zachowana jest ciągłość podatkowa, można również wystawiać faktury o tym samym numerze NIP – dodaje.

W projekcie przewidziano zwolnienie z podatku od spadków nabycia przedsiębiorstwa przez osoby, które będą je prowadziły niezależnie od pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą. Dzisiaj zwolniona jest tylko najbliższa rodzina.

Sylwia Zadrożna, abo

Zobacz więcej na temat: firma rodzina Sylwia Zadrożna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad połowa Polaków deklaruje zaufanie do firm rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 11:13
Ponad połowa Polaków (51,3 proc.) deklaruje wysoki lub bardzo wysoki poziom zaufania do rodzinnych firm. To ponad dwa razy więcej niż wobec księdza (25,2 proc.), czy bankiera (23,6 proc.) - wynika z przekazanego PAP przez firmę doradczą Grant Thornton.
rozwiń zwiń