Gospodarka

Sukcesja w firmach rodzinnym. Nowe prawo zapewni ciągłość działania firmy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 11:30
Obecnie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej miesięcznie trafia około 100 zgłoszeń o śmierci przedsiębiorcy.
Audio
  • O zmianach w prawie o firmach rodzinnych w radiowej Jedynce mówi Luiza Modzelewska, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejsza
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejszaFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

W takiej sytuacji nie ma możliwości płynnej kontynuacji jego biznesu przez spadkobierców, bo w przypadku śmierci właściciela taka firma formalnie przestaje istnieć, marka przepada, pracownicy tracą pracę, a lokalna społeczność odczuwa stratę gospodarczą i społeczną. Stąd potrzeba zmian i propozycje przepisów, które ułatwią sukcesję w firmach rodzinnych w Polsce - mówiła w radiowej Jedynce Luiza Modzelewska, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.

- Przedsiębiorca będzie mógł wyznaczyć osobę, która po jego śmierci, będzie kontynuowała działalność przedsiębiorstwa w okresie załatwiania formalności spadkowych. Dziś dużym problemem jest fakt, że do czasu stwierdzenia nabycia spadku i podzielania masy spadkowej między spadkobierców, nawet jeśli te osoby mają wolę by kontynuować działalność to formalnie żadne z nich samodzielnie nie może tego robić. Ważne jest wskazanie jednej decyzyjnej osoby. Kogoś kto zastąpi przedsiębiorcę na stanowisku zarządzającego przedsiębiorstwem. Tę rolę dostaje zarządca sukcesyjny, który jest powołany przez przedsiębiorcę i zostanie wpisany do Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej. To rozwiązanie zapewni płynność przedsiębiorstwu – wyjaśnia rozmówczyni.

Kto może ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Prawo do ustanowienia takiego zarządcy będą mieli też spadkobiercy przedsiębiorcy, jeśli ten sam tego nie zrobi.

- Spadkobiercom przyznajemy również możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego w okresie dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy. Jeśli zostanie on powołany w tym okresie to sytuacja będzie analogiczna – mówi Luiza Modzelewska.

Co z numerem NIP?

W projekcie przewidziano też możliwość korzystania z dotychczasowego numeru NIP.

- Zarządca sukcesyjny będzie się mógł posługiwać numerem NIP przedsiębiorcy. Ten numer jest bardzo ważny ze względów podatkowych. Zachowana jest ciągłość podatkowa, można również wystawiać faktury o tym samym numerze NIP – dodaje.

W projekcie przewidziano zwolnienie z podatku od spadków nabycia przedsiębiorstwa przez osoby, które będą je prowadziły niezależnie od pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą. Dzisiaj zwolniona jest tylko najbliższa rodzina.

Sylwia Zadrożna, abo

Zobacz więcej na temat: firma rodzina Sylwia Zadrożna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ponad połowa Polaków deklaruje zaufanie do firm rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 11:13
Ponad połowa Polaków (51,3 proc.) deklaruje wysoki lub bardzo wysoki poziom zaufania do rodzinnych firm. To ponad dwa razy więcej niż wobec księdza (25,2 proc.), czy bankiera (23,6 proc.) - wynika z przekazanego PAP przez firmę doradczą Grant Thornton.
rozwiń zwiń