Gospodarka

Drony zrewolucjonizują rolnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 13:49
Przybywa rolników, którzy dostrzegają, że dzięki dronom można ograniczyć koszty i poprawić efekty gospodarowania.
Audio
  • O tym jak drony mogą optymalizować koszty w rolnictwie w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

W rozbudowaniu infrastruktury i usług związanych z dronami w różnych dziedzinach gospodarki ma pomóc program "Żwirko i Wigura", który wspiera i koordynuje Polski Fundusz Rozwoju.

Szeroki zakres programu

Zakres programu "Żwirko i Wigura" jest bardzo szeroki. Został on podzielony na 4 obszary. Jego realizacja dotyczy czterech obszarów.

- Pierwszy z tych obszarów to jest rozwój systemów zarządzania przestrzenią powietrzną, drugi obszar to są specjalistyczne usługi zakładające przetwarzanie danych dla górnictwa, rolnictwa precyzyjnego czy geodezja, trzeci obszar to są centra przetwarzania danych i czwarty obszar to centra kompetencji - wyjaśnia Małgorzata Darowska, menedżer programu. 

Jak wykorzystać drony w rolnictwie?

To, że w drugim obszarze programu Żwirko i Wigura" znalazło się rolnictwo precyzyjne nie jest dziełem przypadku. Możliwości wykorzystania dronów w tej dziedzinie są bardzo duże.

- Można precyzyjnie określić, w których miejscach roślinność rozwija się lepiej, a w których gorzej, na postawie tych danych można zastosować zrównoważone nawożenie, oszczędzając w ten sposób zużycie nawozów i zwiększając plony. Można również określić wielkość szkód powstałych w wyniku anomalii pogodowych, czy szkód łowieckich - podkreśla Daniel Kowalski, szef firmy Sky Solutions.

Duży potencjał rynku

W Polsce rolnicy dopiero zaczynają korzystać z bezzałogowych statków powietrznych, ale zainteresowanych przybywa.

- Pojawili się pierwsi klienci wizjonerzy, którzy chcieliby zastosować takie usługi i sprawdzić jakie są tego możliwości. Są to zazwyczaj duże gospodarstwa rolne – wylicza.

Kluczowa jest infrastruktura

Jednak, aby sektor bezzałogowych statków powietrznych mógł się rozwijać konieczne jest zapewnienie mu systemów bezpieczeństwa, czyli rozbudowa infrastruktury, przekonuje Małgorzata Darowska, menedżer programu "Żwirko i Wigura".

Polska dysponuje bardzo dużym potencjałem dla rozwoju świadczenia usług związanych z dronami, uważa Daniel Kowalski, szef firmy Sky Solutions.

Koncepcja rozwoju zarządzania przestrzenią powietrzną została uznana za priorytet w programie "Żwirko i Wigura". Tym samym specjaliści  realizujący program skupiają się  teraz na tworzeniu infrastruktury, w której drony będą mogły  funkcjonować. Następnie  zajmą się sektorem usług.

Przypomnijmy raz jeszcze, że obecnie są problemy z ubezpieczaniem start -upów. Wynika to między innymi z faktu, że bezzałogowce nie podlegają certyfikacji.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jak bawić się dronem, by nie złamać prawa?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 12:42
Drony są coraz popularniejsze. Wypełniają półki supermarketów, można je kupić za grosze. Mało kto jednak wie, że dron jest nie byle zabawką i by z niego korzystać musimy się stosować do określonych przepisów.
rozwiń zwiń