X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

GUS podał najnowsze dane o PKB za 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 12:26
Dziś Główny Urząd Statystyczny ponad najnowsze dane o wzroście gospodarczym za zeszły rok. Produkt krajowy brutto w 2016 roku wzrósł realnie o 2,9 proc.
Produkt krajowy brutto w 2016 roku wzrósł realnie o 2,9 proc.
Produkt krajowy brutto w 2016 roku wzrósł realnie o 2,9 proc.Foto: Wright Studio/Shutterstock.com

To zrewidowane dane w stosunku do kwietniowych, gdy GUS podał, że wzrost wyniósł 2,7 proc. Skąd ta różnica?

Główny urząd statystyczny tłumaczy, że zanotowano większy pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego. Dane realne wynoszą +0,7 pkt. proc., podczas gdy szacowano, że było to +0,3 pkt. proc.

Z drugiej strony przeszacowano pozytywny wpływ popytu krajowego. Realne dany pokazały, że było to +2,2 pkt. proc., a nie jak wcześniej sądzono +2,4 pkt. proc.

Jaki jest stan finansów publicznych?

GUS poinformował też o wysokości deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 roku. Wyniósł on 45 mld 870 mln zł, co stanowi 2,5 proc. PKB, natomiast dług sektora wyniósł 1 bln 006 mld 284 mln zł, tj. 54,1 proc. PKB.


Prezentowane dane o produkcie krajowym brutto i jego elementach zostały zrewidowane w stosunku od publikowanych 21 kwietnia.

Uwzględniają one pełniejsze roczne informacje o wynikach dla całego roku 2016 dotyczących finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług, opracowania wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych na potrzeby tzw. październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora w oparciu o ostateczne dane źródłowe dla 2016 roku oraz wykorzystania dostępnych w tym czasie danych ze źródeł administracyjnych i przeklasyfikowanie kolejnych jednostek publicznych do sektora instytucji rządowych i samorządowych, począwszy od danych za 2010 rok.

abo

Zobacz więcej na temat: pkb Główny Urząd Statystyczny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski; bezrobocie ma nadal spadać

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:12
Komisja Europejska koryguje w górę swoje prognozy w zakresie wzrostu gospodarczego oraz potwierdza, że finanse publiczne w Polsce są w bardzo dobrej kondycji i pod kontrolą - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.
rozwiń zwiń