Gospodarka

Rusza akcja Stop Smog: będzie zakaz palenia mułami w domowych piecach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:43
Do akacji Stop Smog, czyli wspólnych  działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce  aktywniej włączyły się  trzy instytucje: PGNiG Termika,  Instytut Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Audio
  • Rusza akcja Stop Smog, czyli wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Na czym polega akcja i na jakie wsparcie w walce ze smogiem mogą liczyć gospodarstwa domowe i firmy, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Creative Commons/PublicCo

− Nasza kampania ma charakter przede wszystkim edukacyjny i jest zaadresowana do mieszkańców, samorządów i całego społeczeństwa. Powinna więc dotrzeć także do tych, którzy palą byle czym w swoich domowych piecach, bo to one są najczęstszym źródłem niskiej emisji - mówi wiceminister środowiska, Paweł Sałek.

Będzie zakaz sprzedaży mułów dla gospodarstw domowych

Jak wyjaśnia chodzi o to aby i muły i flotokoncentraty nie trafiały do pieców domowych, ale do instalacji przemysłowych, specjalistycznych, w których można je spalać.

Jak dodaje, w ustawie procedowanej w resorcie energii, dotyczącej jakości paliw, muły i flotokoncentraty nie będą dopuszczane do sprzedaży dla odbiorców indywidualnych.

Niska emisja najczęściej w domach jednorodzinnych

− Niska emisja występuje przede wszystkim w domach jednorodzinnych, ale to różnie wygląda w różnych częściach kraju - zaznacza Paweł Sałek.
I podaje przykład podwarszawskiego Wawra, gdzie zjawisko smogu w zimie jest najbardziej widoczne, a zupełnie inna sytuacja występuje w śródmieściu.

− Wszystko zależy od struktury mieszkaniowej, z jakiego paliwa się korzysta, w zależności czy mamy do czynienia z siecią ciepłowniczą czy gazową, dopowiada wiceminister.

Są też programy pomocowe z NFOŚiGW

− Jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to prowadzi on szereg programów pomocowych - mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu.
Wymienia 10 mld zł na ochronę powietrza, w tym na zmniejszenie smogu.

Wsparcie też dla instalacji przemysłowych

− Chodzi też o wspieranie termomodernizacji, elektromobilności czy przyłączeń do sieci ciepłowniczych, ale nie tylko - dodaje Michalski.

− Chodzi również o huty, o instalacje przemysłowe, więc na wsparcie mogą liczyć też ci najwięksi, którzy chcą zmniejszyć emisyjność swojej produkcji, mówi.
I daje przykład Arcelor Mittala w Dąbrowie Górniczej, który chce zmniejszyć emisje CO2.

−Jeśli chodzi o zapowiadaną wymianę kotłów w indywidualnych domach, to jest ona w gestii samorządów i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska - przypomina Artur Michalski. Można na nią dostać pożyczkę, a w województwie mazowieckim - dotację na ten cel.
Kampania Stop Smog ma kosztować 3 miliony zł. Finansują ją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Środowiska w całości z funduszy norweskich.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: smog górnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wraca problem smogu. Rząd zajmie się nowymi normami dotyczącymi spalanego węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 11:25
Projekty przepisów dotyczących norm jakości paliw stałych, przede wszystkim węgla, są gotowe i niebawem może zająć się nimi rząd – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Rozwiązania te zakładają m.in. certyfikację paliw stałych.
rozwiń zwiń