X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rusza akcja Stop Smog: będzie zakaz palenia mułami w domowych piecach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:43
Do akacji Stop Smog, czyli wspólnych  działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce  aktywniej włączyły się  trzy instytucje: PGNiG Termika,  Instytut Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Audio
  • Rusza akcja Stop Smog, czyli wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Na czym polega akcja i na jakie wsparcie w walce ze smogiem mogą liczyć gospodarstwa domowe i firmy, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Creative Commons/PublicCo

− Nasza kampania ma charakter przede wszystkim edukacyjny i jest zaadresowana do mieszkańców, samorządów i całego społeczeństwa. Powinna więc dotrzeć także do tych, którzy palą byle czym w swoich domowych piecach, bo to one są najczęstszym źródłem niskiej emisji - mówi wiceminister środowiska, Paweł Sałek.

Będzie zakaz sprzedaży mułów dla gospodarstw domowych

Jak wyjaśnia chodzi o to aby i muły i flotokoncentraty nie trafiały do pieców domowych, ale do instalacji przemysłowych, specjalistycznych, w których można je spalać.

Jak dodaje, w ustawie procedowanej w resorcie energii, dotyczącej jakości paliw, muły i flotokoncentraty nie będą dopuszczane do sprzedaży dla odbiorców indywidualnych.

Niska emisja najczęściej w domach jednorodzinnych

− Niska emisja występuje przede wszystkim w domach jednorodzinnych, ale to różnie wygląda w różnych częściach kraju - zaznacza Paweł Sałek.
I podaje przykład podwarszawskiego Wawra, gdzie zjawisko smogu w zimie jest najbardziej widoczne, a zupełnie inna sytuacja występuje w śródmieściu.

− Wszystko zależy od struktury mieszkaniowej, z jakiego paliwa się korzysta, w zależności czy mamy do czynienia z siecią ciepłowniczą czy gazową, dopowiada wiceminister.

Są też programy pomocowe z NFOŚiGW

− Jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to prowadzi on szereg programów pomocowych - mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu.
Wymienia 10 mld zł na ochronę powietrza, w tym na zmniejszenie smogu.

Wsparcie też dla instalacji przemysłowych

− Chodzi też o wspieranie termomodernizacji, elektromobilności czy przyłączeń do sieci ciepłowniczych, ale nie tylko - dodaje Michalski.

− Chodzi również o huty, o instalacje przemysłowe, więc na wsparcie mogą liczyć też ci najwięksi, którzy chcą zmniejszyć emisyjność swojej produkcji, mówi.
I daje przykład Arcelor Mittala w Dąbrowie Górniczej, który chce zmniejszyć emisje CO2.

−Jeśli chodzi o zapowiadaną wymianę kotłów w indywidualnych domach, to jest ona w gestii samorządów i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska - przypomina Artur Michalski. Można na nią dostać pożyczkę, a w województwie mazowieckim - dotację na ten cel.
Kampania Stop Smog ma kosztować 3 miliony zł. Finansują ją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Środowiska w całości z funduszy norweskich.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: smog górnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wraca problem smogu. Rząd zajmie się nowymi normami dotyczącymi spalanego węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 11:25
Projekty przepisów dotyczących norm jakości paliw stałych, przede wszystkim węgla, są gotowe i niebawem może zająć się nimi rząd – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Rozwiązania te zakładają m.in. certyfikację paliw stałych.
rozwiń zwiń