X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera: dobra wiadomość dla gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:48
Zmiana na najważniejszym stanowisku w Radzie Ministrów jest już pewna. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała o rezygnacji Beaty Szydło z funkcji premiera. Komitet Polityczny PiS rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.   
Premier Beata Szydło i wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Sejmie
Premier Beata Szydło i wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w SejmieFoto: PAP/Paweł Supernak

To wyraźny sygnał, że rząd stawia na gospodarkę, oceniała wcześniej w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mam przynajmniej taką nadzieję, że to by oznaczało, że do tej pory próbowaliśmy rozdawać pieniądze, a teraz musimy wymyślić, w jaki sposób w kolejnych latach je zarabiać, żeby można było zrealizować to wszystko, co zostało wprowadzone w ciągu pierwszych dwóch lat rządów koalicji z PiS na czele – mówiła ekspertka.


Czytaj dalej
morawiecki1200.jpg
Komitet rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

„Mateusz Morawiecki biznes czuje i rozumie”

Jak zwracała uwagę dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Morawiecki to osoba, która wyszła z biznesu i ten biznes czuje i rozumie.

- Czy do końca działa na rzecz biznesu? Wielokrotnie mieliśmy mnóstwo wątpliwości. Część działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów przedsiębiorczości nie sprzyjały. Mateusz Morawiecki ma swoje określone cele jako wicepremier i minister, które nie zawsze pasują biznesowi. I taka jest praktyka, w każdym kraju – podkreślała rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Nowe zadania i obowiązki

Należy też pamiętać, o czym przypominała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, że premier ma mnóstwo funkcji o obowiązków i wcale nie oznacza, że będzie koncentrować się na gospodarce.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Mateusz Morawiecki to osoba, która wyszła z biznesu i ten biznes czuje i rozumie.

- Jeśli Mateusz Morawiecki zostanie premierem, to zobaczymy, jaką będzie miał koncepcję. Jeśli tak się stanie, to będzie expose, z którego będziemy mogli bardzo wiele wyczytać. I wtedy będziemy mogli dyskutować na ten temat – zaznaczyła rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Co z resortami finansów i rozwoju?

Objęcie przez Mateusza Morawieckiego stanowisko premiera może docelowo oznaczać również zmiany na czele kluczowych dla gospodarki Ministerstw: Finansów i Rozwoju. Choć na razie według nieoficjalnych informacji nie przewidziano zmian ministrów.

Już teraz jako szef tych resortów, a w dodatku wicepremier Mateusz Morawiecki ma olbrzymią władzę, mówił z kolei w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Mateusz Walewski z PwC.

Mateusz Walewski Już teraz Mateusz Morawiecki ma olbrzymią władzę.

- Ta jego władza (gdyby został premierem – przyp. red.) będzie szersza, ale płytsza. Dodatkowo do rządu dojdą pewnie dwie nowe osoby – przewidywał ekspert.

Karuzela zmian personalnych?

Obawy, co do przetasowań w tych dwóch resortach, po objęciu funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego, wyrażał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Bitner z WiseEuropa.

Maciej Bitner To otworzyłoby drzwi do dalszych zmian personalnych.

- To otworzyłoby drzwi do dalszych zmian personalnych. Znowu uruchomi się kołowrót w spółkach Skarbu Państwa. To byłoby niedobre. Udało się uzyskać ciągłość, rozpoczęto pewne polityki, są pewne plany w Ministerstwie Rozwoju, które ogłoszono, których realizacji się spodziewamy. Boję się, że ta rekonstrukcja spowoduje kolejną falę opóźnień – mówił ekspert.

Według informacji PAP wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek.

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki zostanie premierem? "Pojawiła się taka propozycja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 06:53
- Nie jest tajemnicą, że pojawiła się propozycja kandydatury Mateusza Morawieckiego na premiera, ale decyzji jeszcze nie ma, podejmie ją Komitet Polityczny PiS - poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. Czy Beata Szydło utrzyma stanowisko?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:05
- Jeżeli Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło to premierem będzie tylko przez rok - oceniła w Trójce Ewa Siedlecka ("Polityka"). Marcin Fijołek ("Sieci") stwierdził z kolei, że zmiana szefa rządu nie spowodowałaby dużego skoku jakościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana na stanowisku premiera? "Każdy scenariusz jest możliwy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 09:01
- Mateusz Morawiecki mógłby pełnić funkcję premiera - stwierdził na antenie Jedynki poseł PiS Jacek Sasin. - Jednak dopóki nie ma decyzji w tej sprawie, to każdy scenariusz jest możliwy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki premierem? Joanna Lichocka: może chodzić o oczekiwanie większego przyspieszenia w sferze gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 09:27
– Poważna decyzja odnośnie ewentualnej zmiany na stanowisku premiera zapadnie na Komitecie Politycznym PiS, a – o ile mi wiadomo – jego termin nie jest jeszcze znany – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Lipiński: Jarosław Kaczyński jest naturalnym kandydatem na premiera

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 11:49
Rekonstrukcja rządu powinna być przeprowadzona jeszcze przed świętami - ocenił w środę wiceprezes PiS Adam Lipiński. Jego zdaniem naturalnym kandydatem na premiera jest szef PiS, jeśli jednak Jarosław Kaczyński się nie zdecyduje, "to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk, bankier, polityk, kandydat na premiera. Kim jest Mateusz Morawiecki?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 21:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki, który ma zastąpić Beatę Szydło na stanowisku premiera, do polityki trafił ze świata finansów. Zanim został ministrem rozwoju, był przez lata prezesem Banku Zachodniego WBK, który za jego kadencji stał się jednym z największym banków w kraju. Mało kto wie jednak, że przyszły premier z wykształcenia jest historykiem, choć ma też ukończone studia z zarządzania, prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej.
rozwiń zwiń