X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Historyk, bankier, polityk, kandydat na premiera. Kim jest Mateusz Morawiecki?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 21:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki, który ma zastąpić Beatę Szydło na stanowisku premiera, do polityki trafił ze świata finansów. Zanim został ministrem rozwoju, był przez lata prezesem Banku Zachodniego WBK, który za jego kadencji stał się jednym z największym banków w kraju. Mało kto wie jednak, że przyszły premier z wykształcenia jest historykiem, choć ma też ukończone studia z zarządzania, prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji na ręce Komitetu Politycznego PiS - poinformowała rzeczniczka ugrupowania Beata Mazurek. Rezygnacja została przyjęta.

Komitet rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Specjalista od finansów i prawa europejskiego

Jak czytamy w oficjalnym biogramie Mateusza Morawieckiego na stronie Ministerstwa Finansów, ukończył on historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Morawiecki uzyskał także dyplom MBA (Master of Business Administration) na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest również absolwentem Uniwersytetu w Hamburgu, Uniwersytetu w Bazylei oraz Kellog School of Management Uniwersytetu Northwestern, Evanston w Stanach Zjednoczonych.

Od 2007 roku Mateusz Morawiecki był prezesem Banku Zachodniego WBK, w którym pracował od kilku lat. Wcześniej był członkiem między innymi rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu. Pod koniec ubiegłego stulecia pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w którym zajmował się negocjacjami akcesyjnymi z Unią Europejską, między innymi w dziedzinie finansów. Był też autorem podręcznika dotyczącego prawa europejskiego.

Zawsze był blisko polityki

Mimo kariery w dziedzinie finansów, Mateusz Morawiecki zawsze był blisko świata polityki. Nie powinno to dziwić, bo jego ojcem jest Kornel Morawiecki, marszałek senior tej kadencji Sejmu, ale przede wszystkim - legendarny lider Solidarności Walczącej - antykomunistycznego ugrupowania z czasów PRL-u, które stawiało na aktywną walkę z reżimem, a później stało się rezerwuarem kadr dla elit politycznych III Rzeczpospolitej.

W latach 80. Mateusz Morawiecki działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i w Solidarności Walczącej, brał udział w strajkach studenckich, publikował też w podziemnej prasie. Później, już w wolnej Polsce z ramienia AWS-u zasiadał w sejmiku dolnośląskim pierwszej kadencji. Od 2010 roku doradzał Donaldowi Tuskowi jako członek Rady Gospodarczej przy premierze.

. 

Najpierw minister rozwoju, potem również finansów

Polityczny awans na najwyższe stanowiska państwowe przyniosła mu zmiana władzy w Polsce w 2015 roku, kiedy wybory wygrała Zjednoczona Prawica. Otrzymał stanowisko wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie premier Beaty Szydło. We wrześniu 2016 roku, po podejściu Pawła Szałamachy, został także ministrem finansów i stanął na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Uszczelnia VAT, wprowadza ułatwienia dla firm...

Niedawno Mateusz Morawiecki podsumowywał dwa lata swojej pracy. Jako największy sukces podległych mu resortów uznał zmianę strategii rozwoju gospodarczego kraju. Zwrócił przy tym uwagę, że dotychczasowy rozwój, realizowany przez kolejne rządy, opierał się na prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, zaciąganiu kredytów i napędzaniu konsumpcji. Zdaniem wicepremiera filozofię zarządzania gospodarką udało się zmienić na taką, która będzie oparta o inwestycje, nowoczesne technologie, eksport oraz oszczędności.

Wicepremier powiedział, że stymulacja inwestycji publicznych rekompensuje ewentualne braki w inwestycjach prywatnych i będzie stanowić koło zamachowe całej gospodarki. Minister wspomniał również o przyjętej wczoraj przez rząd Konstytucji dla biznesu. Jego zdaniem dokument wraz z pakietami: 100 zmian, wierzycielskim, deregulacyjnym powinien stanowić ułatwienie w prowadzeniu małych i średnich przedsiębiorstw. Wicepremier zapowiedział także wprowadzanie dalszych ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy, jak mówił, są "perłą naszej gospodarki". Mateusz Morawiecki chce też kontynuować zwiększanie dochodów z podatków i wspieranie programów społecznych.

...i wygląda na to, że jest skuteczny

Eksperci zwracają uwagę na dobry stan polskiej gospodarki, co po części jest zasługą Mateusza Morawieckiego. W trzecim kwartale wzrost PKB wyniósł, według danych GUS, 4,9 procent. Dzięki temu Polska ma szansę być jednym z najszybciej rozwijających się państw w Europie w tym roku. Rozwój napędzają przede wszystkim konsumpcja prywatna oraz eksport.

Jednym ze sztandarowych projektów resortów Mateusza Morawieckiego jest poprawia ściągalności podatków. Częściowo już się to udało, bo, według informacji Ministerstwa Finansów, po 10 miesiącach realizacji tegorocznego budżetu mamy do czynienia z nadwyżką. Na koniec roku mamy mieć jednak deficyt - jak mówił wicepremier - na poziomie 40-50 miliardów złotych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Michał Dydliński

Zobacz więcej na temat: POLSKA Mateusz Morawiecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak