X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Impact fintech'17: przed bankami duże zmiany. Ekspert: to będzie ewolucja, nie rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:00
Bardzo ważnym tematem Kongresu Impact fintech'17 była przyszłości banków, dużo mówiło się tu o tym, że banki czeka ważna zmiana, a nawet rewolucja.
Audio
  • O wyzwaniach i zmianach, jakie czekają banki mówił w Polskim Radiu 24 Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Impact fintech17: przed bankami duże zmiany. Ekspert: to będzie ewolucja, nie rewolucja
Foto: Naresuan261/Shutterstock.com

W Katowicach na Kongresie Impact fintech'17 przez dwa dni przedstawiciele rządu i instytucji publicznych, prezesi największych przedsiębiorstw i startupów z Polski i ze świata rozmawiali o przyszłości sektora innowacyjnych finansów, czyli tak zwanej branży fintech.

Zdaniem Brunona Bartkiewicza, prezesa ING Banku Śląskiego, banki będą się zmieniać, ale będzie to zmiana raczej ewolucyjna.

- Duża zmiana ewolucyjna tak, rewolucja – nie. Jest mnóstwo elementów, które składają się na tę zmianę. Takim najbardziej namacalnym są zmiany technologiczne, które sprawiają, że forma funkcjonowania klientów się zmienia, a w związku z tym i banki muszą się zmieniać, żeby się do tego dostosować – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zmiana sposobu obsługi klienta

Klienci banków coraz więcej operacji wykonują samodzielnie, nie potrzebują już takiej obsługi jak kiedyś.

- To na pewno będzie narastać, więc banki muszą się do tego dostosować, zwiększać funkcjonalność, przebudować się organizacyjnie i z punktu widzenia IT. To są duże zmiany – podkreśla ekspert.

Zmienia się funkcja banków…

Zmienia się również funkcja banków, dodaje Brunon Bartkiewicz.

- Banki jeszcze ciągle są instytucjami, w których klient musi wykonać pewną transakcję, która jest mu potrzebna: zawnioskować o kredyt, dokonać płatności itd. Te elementy jednak przejdą w znacznym stopniu do kanału elektronicznego – przewiduje ekspert.

… i polskie społeczeństwo

Zmiany zachodzą również w polskim społeczeństwie, dodaje Brunon Bartkiewicz.

- Powstaje klasa średnia, a oprócz niej masowy konsument, który dysponuje środkami finansowymi. Te miliony osób, które mają już oszczędności, kupują mieszkania, będą miały coraz większe potrzeby. Od ich zaspokajania są banki, ale żeby mogły to zrobić, to muszą iść w kierunku cyfryzacji, umożliwienia rozmowy pomiędzy takim klientem a pracownikiem. Musimy więc odciążyć pracownika od innych czynności, jak wypłata gotówki w kasie czy wykonania przelewu – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Pracownicy banków nadal będą potrzebni

Według Brunona Bartkiewicza, pracownicy banków nie znikną więc z tych instytucji, których rolą jest pomaganie klientom w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych.

- Musi to być jednak zespół wysokiej klasy specjalistów, którzy będą w stanie rozmawiać z milionami – podkreśla ekspert.

Największe wyzwania

Na Kongresie Impact fintech’17 bardzo dużo mówiło się o wyzwaniach stojących przed sektorem bankowym i przed poszczególnymi instytucjami go tworzącymi.

- Są banki, które muszą zmienić swój model biznesowy, ponieważ dzisiaj nie są w stanie generować kapitału dla własnego funkcjonowania. Przed wieloma instytucjami zatem wyzwanie, jak przetrwać na rynku. Duże banki muszą zaś zmieniać się po to, żeby móc produkować nowe funkcjonalności, czyli dokonywać setek zmian w sposobie obsługi klienta w sposób szybki i tani. Musimy też ograniczyć koszty wytwarzania, przede wszystkim IT. Musimy też rozwijać nowe technologie, przede wszystkim sztuczną inteligencję, zarządzania danymi – wymienia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Banki już dziś stawiają na technologie. A te działające na polskim rynku są w czołówce Europy, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania.

Justyna Golonko, Anna Wiśniewska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Impact fintech’17: innowacji finansowych w Polsce będzie przybywać

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 16:30
Możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w usługach finansowych są ogromne i ten sektor gospodarki już teraz w Polsce dynamicznie się rozwija. A ma być jeszcze lepiej, bo już niebawem nowe rozwiązania w tym zakresie wejdą w życie, zapowiedziała w środę Kongresie Impact fintech’17 w katowicach wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Impact fintech’17: Polska chce być centrum innowacji finansowych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:39
Chcemy być liderem innowacyjnych rozwiązań finansowych. Znamy kluczowe obszary strategii rozwoju branży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Impact fintech’17: jaka przyszłość przed bankami?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:03
W kontekście rozwoju nowoczesnych technologii banki w 2030 r. będą dla klienta niewidoczne, ale ważne – mówili w środę bankowcy na kongresie Impact fintech’17 w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Impact Fintech’17: przed nami płatności sterowane głosem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 09:13
Nowych technologii w finansach będzie dynamicznie przybywać, a nasze płatności będą szybsze i bardziej wygodne – przekonują uczestnicy Kongresu Impact Fintech’17w Katowicach.
rozwiń zwiń