Gospodarka

Czy ryb wystarczy? Jest na to sposób

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 13:04
Od 20 lat pozarządowa organizacja MSC, zabiega o to, aby ryby i owoce morza były pozyskiwane tylko z łowisk, którym nie grozi wyniszczenie.
Audio
  • O tym, że ryby należy kupować tylko ze zrównoważonych połowów w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Joanna Ornoch z MSC Polska (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, ponad 90 proc. stad ryb z Morza Śródziemnomorskiego jest nadmiernie eksploatowanych. W przypadku Atlantyku i Morza Północnego to stan nadmiernie eksploatowanych stad nie przekracza 50 procent.
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, ponad 90 proc. stad ryb z Morza Śródziemnomorskiego jest nadmiernie eksploatowanych. W przypadku Atlantyku i Morza Północnego to stan nadmiernie eksploatowanych stad nie przekracza 50 procent.Foto: pixabay

Nadawane im są stosowne certyfikaty. Takie działania uzasadnia nadmierna eksploatacja mórz i oceanów.

- Według ostatnich danych Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO ponad 90 proc. zasobów mórz i oceanów jest przeławianych bądź poławianych na maksymalnym dozwolonym poziomie - wyjaśnia Joanna Ornoch z MSC Polska.

Zaczynamy dbać o nasze zasoby

Potrzeba ochrony łowisk znajduje powoli coraz większe zrozumienie u rybaków, przetwórców ryb i konsumentów.

- Bardzo cieszymy się z faktu, że coraz więcej rybaków, przetwórców i sieci handlowych zaczyna widzieć tę potrzebę. Coraz więcej produktów jest dostępnych ze zrównoważonych połowów. Konsumenci mają również coraz większy dostęp do takich produktów. Na świecie jest ich ponad 25 000, w Polsce zaś jest ich około 500, trzy razy więcej niż trzy lata temu.

Organizacja MSC współpracuje z ponad 400 organizacjami rybackimi. 315 jest obecnie certyfikowanych.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ekolodzy alarmują: standardy ochrony karpia mogą zostać obniżone

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 14:43
Zdaniem ekologów z Klubu Gaja przygotowywany w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt może pogorszyć standardy ochrony karpia. W liście otwartym zaalarmowali we wtorek, że zniknął z niego zapis o obowiązku przetrzymywania żywych ryb w wodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać w sklepie dobrą rybę? UOKiK radzi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 10:25
Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość ryb, owoców morza i przetworów z nich. Dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70 proc. sklepów i hurtowni. Najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy mieli do ryb mrożonych.
rozwiń zwiń