X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Czy ryb wystarczy? Jest na to sposób

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 13:04
Od 20 lat pozarządowa organizacja MSC, zabiega o to, aby ryby i owoce morza były pozyskiwane tylko z łowisk, którym nie grozi wyniszczenie.
Audio
  • O tym, że ryby należy kupować tylko ze zrównoważonych połowów w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Joanna Ornoch z MSC Polska (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, ponad 90 proc. stad ryb z Morza Śródziemnomorskiego jest nadmiernie eksploatowanych. W przypadku Atlantyku i Morza Północnego to stan nadmiernie eksploatowanych stad nie przekracza 50 procent.
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, ponad 90 proc. stad ryb z Morza Śródziemnomorskiego jest nadmiernie eksploatowanych. W przypadku Atlantyku i Morza Północnego to stan nadmiernie eksploatowanych stad nie przekracza 50 procent.Foto: pixabay

Nadawane im są stosowne certyfikaty. Takie działania uzasadnia nadmierna eksploatacja mórz i oceanów.

- Według ostatnich danych Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO ponad 90 proc. zasobów mórz i oceanów jest przeławianych bądź poławianych na maksymalnym dozwolonym poziomie - wyjaśnia Joanna Ornoch z MSC Polska.

Zaczynamy dbać o nasze zasoby

Potrzeba ochrony łowisk znajduje powoli coraz większe zrozumienie u rybaków, przetwórców ryb i konsumentów.

- Bardzo cieszymy się z faktu, że coraz więcej rybaków, przetwórców i sieci handlowych zaczyna widzieć tę potrzebę. Coraz więcej produktów jest dostępnych ze zrównoważonych połowów. Konsumenci mają również coraz większy dostęp do takich produktów. Na świecie jest ich ponad 25 000, w Polsce zaś jest ich około 500, trzy razy więcej niż trzy lata temu.

Organizacja MSC współpracuje z ponad 400 organizacjami rybackimi. 315 jest obecnie certyfikowanych.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekolodzy alarmują: standardy ochrony karpia mogą zostać obniżone

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 14:43
Zdaniem ekologów z Klubu Gaja przygotowywany w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt może pogorszyć standardy ochrony karpia. W liście otwartym zaalarmowali we wtorek, że zniknął z niego zapis o obowiązku przetrzymywania żywych ryb w wodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać w sklepie dobrą rybę? UOKiK radzi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 10:25
Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość ryb, owoców morza i przetworów z nich. Dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70 proc. sklepów i hurtowni. Najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy mieli do ryb mrożonych.
rozwiń zwiń