X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Izrael do mekka start-apów. 3 kluczowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 12:50
5 tys. firm, 275 centrów badawczo rozwojowych, 31 wspieranych przez rząd inkubatorów, 30 akceleratorów i setka inwestorów - tak w liczba prezentuje się izraelski ekosystem start-up'ów.
Audio
  • O tym jak działają start-upy w Izraelu w radiowe Jedynce (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Inkubacja trwa do 20 miesięcy i składa się z 3 głównych kroków
Inkubacja trwa do 20 miesięcy i składa się z 3 głównych krokówFoto: Peshkova/Shutterstock.com

Nic dziwnego więc, że często jest stawiany na wzór dla krajów, które chcą rozwijać innowacyjność.

Jednym z wiodących funduszy jest Jerusalem Vanture Partners, który inwestuje w firmy zajmujące się głównie cyberbezpieczeństwem i big-data. Każdy start-up, który trafi do inkubatora JVP w mieście Beer Szewa ma zagwarantowane finansowanie na poziomie nawet 1,5 mln dolarów - mówi Barrel Kfir z JVP.

 - Każda firma która do nas trafi i zostanie zaakceptowana przez rządową agendę ds. innowacji może liczyć na pożyczkę w wysokości 600 tys. dolarów. Trzeba ją zwrócić tylko, gdy firma osiągnie sukces. Kolejne 100 tys. dolarów musi dołożyć JVP. Zazwyczaj jednak uzupełniamy tę kwotę do wysokości 1-1,5 mln dolarów - mówi Barrel Kfir z JVP.

Jak dbać o wzrost firmy?

Inkubacja trwa do 20 miesięcy i  składa się z 3 głównych kroków. Jednym z nich jest współpraca z potencjalnymi klientami już od samego początku rozwoju firmy.

 - Nie wierzymy w rozwój produktów w oderwaniu od rynku. Od samego początku rozwijamy projekt w kooperacji z partnerami, potencjalnymi klientami. W ten sposób tworzymy produkt, który posiada dokładnie takie cechy, które są oczekiwane przez rynek – podkreśla rozmówca

Podobną strategię tworzenia produktów czy usług stosuje izraelski program Creators, którym zarządza Polka, Monika Różalska.

- Nasz flagowy program łączy nieistniejące start-upy z korporacjami, pomaga obu stronom tworzyć nowe przedsięwzięcia od zera w oparciu o potrzeby danego sektora lub danej firmy. Bierzemy seryjnego przedsiębiorcę, który już budował start-upy dokładamy korporacje lub instytucję i łączymy te dwie siły ze sobą. Staramy się tworzyć nowe podmioty, które będą tworzyły rozwiązania odpowiadające potrzebom i jednocześnie będą jak najbardziej innowacyjne – wyjaśnia rozmówczyni.

Każdy może wspierać innowacyjność

W takie bardzo innowacyjne projekty może zainwestować każdy, niezależnie od grubości portfela. Umożliwi to izraelska platforma OurCrowd. Jej użytkownicy, w zamian za  pieniądze przeznaczone na rozwój przedsiębiorstwa, otrzymują udziały w nim.

- Do tej pory na globalnym rynku mieliśmy bardzo małą grupę inwestorów. Fundusze venture capital stanowiły bardzo wąskie grono. My mówimy: jest inna, lepsza droga, aby umożliwić dziesiątkom tysięcy inwestorów na całym świecie inwestowanie w technologiczne start-upy - mówi Josh Wolf z OurCorwd.

Na Platformie OurCrowd w ciągu niespełna kilku lat zarejestrowało się 20 tys. inwestorów i zgromadzono 0,5 mld dolarów.

- Wszyscy nasi inwestorzy są godni zaufania. Tu nie chodzi tylko o pieniądze, ale o sposób na życie. Na platformie mamy emerytowanych prawników, chirurgów, osoby pracujące na kierowniczych stanowiskach w bankach w Singapurze – dodaje.

Dzięki ich pieniądzom, poprzez platformę udało się do tej pory sfinansować już ponad 130 innowacyjnych przedsięwzięć.

Błażej Prośniewski, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska równie innowacyjna jak Finlandia? W Warszawie powstała strefa dla startupów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 18:34
Kilkunastu przedstawicieli polskich startupów rozmawia w Finlandii ze swoimi miejscowymi odpowiednikami. Polskich innowatorów zabrał na miejsce prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę w Helsinkach. Z kolei w Polsce otworzono dziś miejsce, w którym młodzi przedsiębiorcy mogą wymieniać się doświadczeniami. Finlandia uchodzi za jeden z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie, czy tak samo może być z Polską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska start-upowym zagłębiem? Na razie możemy się uczyć od Izraela

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:15
Podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki jako jeden ze wzorów dla polskiej gospodarki stawiał izraelską innowacyjność. Ten 8,5-milionowy kraj w przeliczeniu per capita ma największą na świecie wartość inwestycji technologicznych, największa liczbą  naukowców, specjalistów i patentów. Sektor technologiczny tworzy aż 18 proc. rocznego dochodu narodowego i 30 proc. wartości eksportu.
rozwiń zwiń