X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Eksport: 2017 r. był rekordowy. Jaki będzie 2018 rok?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:00
To był rekordowy rok dla naszego eksportu, a 2018 r. zapowiada się równie dobrze.
Audio
  • O rekordowym wzrośnie naszego eksportu mówił w Polskim Radiu 24: ekonomista Piotr Soroczyński, ekspert do spraw eksportu (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Eksport towarów z Polski w 2017 roku może wzrosnąć w ujęciu rocznym o 11 procent.
Eksport towarów z Polski w 2017 roku może wzrosnąć w ujęciu rocznym o 11 procent.Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Eksport towarów z Polski w 2017 roku może wzrosnąć w ujęciu rocznym o 11 procent.

Eksport to ciągle jeden z ważnych motorów naszej gospodarki, podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia ekonomista Piotr Soroczyński, ekspert do spraw eksportu.

- Nominalnie na pewno będzie on rekordowy. W zależności od statystyk, w jakich się to prowadzi, będziemy zbliżali się do 200 mld euro i będzie to absolutny rekord w naszym wykonaniu. Ale 2017 r. będzie też bardzo dobry, jeżeli chodzi o dynamikę eksportu. Kiedy byśmy porozmawiali z ekspertami gospodarczymi mniej więcej rok temu i zapytali, jakie są perspektywy eksportu na 2017 rok, to wszyscy by odpowiedzieli, że prognoza wzrostu eksportu rzędu 6 – 7 proc. jest mocno optymistyczna. Tymczasem wypracujemy 11 proc. wzrostu. To bardzo dużo. Znacznie więcej, niż można było oczekiwać. Po pierwsze poprawiała się koniunktura na Zachodzie, poprawiły się tam i nastroje konsumentów, i producentów, ale też i dużo zamówień pojawiło się u producentów zachodnich, dla których jesteśmy istotnym źródłem komponentów, wszystkich rzeczy, które są niezbędne do dalszej produkcji – mówi ekspert.

Dobre perspektywy na nowy rok 

Niemcy to ciągle główny odbiorca naszych towarów. We wtorek poznaliśmy dane o rekordowym historycznie wysokim PMI dla niemieckiego przemysłu. Nastroje przedsiębiorców są bardzo dobre, to powinno przełożyć się także na naszą gospodarkę. Popyt na polskie towary nadal będzie rósł i perspektywy naszego eksportu na ten rok są bardzo dobre.

- Myślę, że cały czas będzie dobry popyt na nasze towary, ale pamiętajmy, że ze względu na to, że wypracowaliśmy naprawdę bardzo dobry wynik w roku 2017, nie należałoby tak wprost oczekiwać, że te wzrosty rzędu 10 – 11 proc., może nawet 12 proc. będzie można powtórzyć w roku 2018. Raczej bym się skłaniał do stonowania tych prognoz w okolice 7 – 8 proc. Jeżeli uda się je przebić, to doskonale, ale nie należałoby nadmiernie podgrzewać oczekiwań. I tak pamiętajmy, że będzie to bardzo dobry wynik, który będzie świadczył o tym, że cały czas jesteśmy w stanie poszerzać bazę naszych klientów i zwiększać do klientów, których już mamy, to co wysyłamy. Gospodarki wysoko rozwinięte rozwijają się w tempie 2 – 3 proc., więc wzrost eksportu o 8 proc. to będzie doskonały wynik – zauważa Piotr Soroczyński.

Największe rynki eksportowe Polski to: Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Najwięcej importujemy z Niemiec, Chin, Rosji, Włoch i Francji.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odblokowanie eksport drobiu do Chin: nie ma jeszcze decyzji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 11:27
Ostatnio pojawiła się informacja - mówiliśmy także o tym w Polskim Radiu - że Chiny odblokowały możliwość eksportu drobiu z Polski, bo nie ma już zagrożenia grypą ptaków. Tyle, że decyzji w sprawie odblokowania importu mięsa drobiowego jeszcze nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska żywność: dużo sprzedajemy, słabo reklamujemy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 11:35
Chlubimy się jakością naszych produktów rolno-spożywczych, które stanowią ważną część eksportu. Pytanie, czy potrafimy je odpowiednio reklamować na zagranicznych rynkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popyt na polskie towary napędza eksport. Imponująca końcówka roku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 19:30
Eksport towarów z Polski wzrósł w październiku o 15,4 procent licząc rok do roku – tak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wyeksportowała meble za prawie 6 mld euro do 169 krajów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 16:05
Polska branża meblarska żyje dzięki eksportowi. Sprzdeajemy je do 169 krajów, w ciągu trzech kwartałów tego roku wysłaliśmy ich za granice za prawie 6 mld euro.
rozwiń zwiń