Gospodarka

Erasmus dla przedsiębiorców. Kto może jechać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 12:58
Erasmus to nie tylko program skierowany do studentów, ale również do młodych przedsiębiorców.
Audio
  • O tym kto może skorzystać z programu Erasmus dla przedsiębiorców w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Przedsiębiorca, który przyjmuje stażystę z zagranicy nie ponosi żadnych kosztów
Przedsiębiorca, który przyjmuje stażystę z zagranicy nie ponosi żadnych kosztówFoto: Shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Pomaga przyszłym właścicielom firm zdobyć umiejętności niezbędne do założenia albo prowadzenia własnego biznesu.

- Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców jest bardzo dobrą okazją by zdobyć nowe doświadczenie. Zapoznać się ze sposobami prowadzenia firmy w wybranym kraju europejskim. Jest to o tyle ciekawa inicjatywa, że mogą z niej skorzystać nie tylko osoby bez względu na wiek, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, albo też młodzi przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność nie dłużej niż trzy lata - mówi Anna Szcześniak z Fundacji "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym".

Kto może przyjąć stażystę?

Z kolei przedsiębiorcy działający już co najmniej 3 lata w branży małych i średnich przedsiębiorstw, mogą przyjąć stażystów z innego kraju. Na przykład takiego, w którym chcieliby w przyszłości rozwijać działalność.

- Wtedy taka współpraca jest również bardzo korzystna dla polskich przedsiębiorstw, w ten sposób bowiem mogą lepiej rozeznać się na rynku, którym są zainteresowani, po przez to, że mają osobę, która jest biegła w swoim kraju, wie gdzie można poszukiwać informacji na tematy interesujące przedsiębiorcę i zna bardzo dobrze język – wyjaśnia rozmówczyni.

Kto płaci za staż?

Przedsiębiorca, który przyjmuje stażystę z zagranicy nie ponosi żadnych kosztów.

- Stażyści mogą uzyskać dofinansowanie takiego wyjazdu w formie ryczałtu. Jego wysokość zależy od tego na jak długi wyjazd się zdecydują i do jakiego kraju wyjeżdżają. Taki staż może trwać od jednego do sześciu miesięcy i może być podzielony na krótsze okresy. Przyznawane dofinansowanie zależy od ilości miesięcy. Określona jest stawka miesięczna dla danego kraju. Można z tego pokryć koszty przyjazdy, pobytu, komunikacji lokalnej, wyżywienia i mieszkania – wylicza gość.

Jak przystąpić do programu?

Aby z programu skorzystać trzeba tylko złożyć aplikację - nabór teraz trwa - i napisać biznesplan. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Na szczególną pomoc mogą liczyć firmy recyklingowe - dodaje Sylwia Walicka z Instytutu Badań Edukacyjnych.

- Oferujemy wsparcie merytoryczne i konsultacje aplikacji kandydatów, którzy chcieli by wziąć udział w programie. Pomagamy również wyszukać odpowiednie przedsiębiorstwo na terenie całej Europy, a w szczególności w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Cyprze. Mogą to być przedsiębiorstwa związane z sektorem recyklingu, ponownego użycia odpadów elektrycznych i elektronicznych. Mogą to być przedsiębiorstwa szeroko związane z ochroną środowiska, energią odnawialną, zrównoważonym rozwojem, czy zarządzaniem odpadami – wylicza.

Nasza ekspertka sama brała udział dwukrotnie w wymianach zagranicznych - we Francji.

- Te doświadczenia pozwoliły mi rozwinąć wiele kompetencji, które wykorzystuję w swojej pracy zawodowej na przykład umiejętności negocjacyjne, językowe. Perfekcyjnie nauczyłam się języka francuskiego pracując z Francuzami. Te doświadczenia były bardzo rozwijające dlatego zachęcam wszystkich do uczestniczenia w programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców – dodaje.

Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników programu. Od 2009 roku skorzystało z niego 253 przedsiębiorców z naszego kraju. Najaktywniejsi są Włosi, Hiszpanie oraz Rumuni.

Sylwia Zadrożna, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także