X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Erasmus dla przedsiębiorców. Kto może jechać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 12:58
Erasmus to nie tylko program skierowany do studentów, ale również do młodych przedsiębiorców.
Audio
  • O tym kto może skorzystać z programu Erasmus dla przedsiębiorców w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Przedsiębiorca, który przyjmuje stażystę z zagranicy nie ponosi żadnych kosztów
Przedsiębiorca, który przyjmuje stażystę z zagranicy nie ponosi żadnych kosztówFoto: Shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Pomaga przyszłym właścicielom firm zdobyć umiejętności niezbędne do założenia albo prowadzenia własnego biznesu.

- Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców jest bardzo dobrą okazją by zdobyć nowe doświadczenie. Zapoznać się ze sposobami prowadzenia firmy w wybranym kraju europejskim. Jest to o tyle ciekawa inicjatywa, że mogą z niej skorzystać nie tylko osoby bez względu na wiek, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, albo też młodzi przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność nie dłużej niż trzy lata - mówi Anna Szcześniak z Fundacji "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym".

Kto może przyjąć stażystę?

Z kolei przedsiębiorcy działający już co najmniej 3 lata w branży małych i średnich przedsiębiorstw, mogą przyjąć stażystów z innego kraju. Na przykład takiego, w którym chcieliby w przyszłości rozwijać działalność.

- Wtedy taka współpraca jest również bardzo korzystna dla polskich przedsiębiorstw, w ten sposób bowiem mogą lepiej rozeznać się na rynku, którym są zainteresowani, po przez to, że mają osobę, która jest biegła w swoim kraju, wie gdzie można poszukiwać informacji na tematy interesujące przedsiębiorcę i zna bardzo dobrze język – wyjaśnia rozmówczyni.

Kto płaci za staż?

Przedsiębiorca, który przyjmuje stażystę z zagranicy nie ponosi żadnych kosztów.

- Stażyści mogą uzyskać dofinansowanie takiego wyjazdu w formie ryczałtu. Jego wysokość zależy od tego na jak długi wyjazd się zdecydują i do jakiego kraju wyjeżdżają. Taki staż może trwać od jednego do sześciu miesięcy i może być podzielony na krótsze okresy. Przyznawane dofinansowanie zależy od ilości miesięcy. Określona jest stawka miesięczna dla danego kraju. Można z tego pokryć koszty przyjazdy, pobytu, komunikacji lokalnej, wyżywienia i mieszkania – wylicza gość.

Jak przystąpić do programu?

Aby z programu skorzystać trzeba tylko złożyć aplikację - nabór teraz trwa - i napisać biznesplan. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Na szczególną pomoc mogą liczyć firmy recyklingowe - dodaje Sylwia Walicka z Instytutu Badań Edukacyjnych.

- Oferujemy wsparcie merytoryczne i konsultacje aplikacji kandydatów, którzy chcieli by wziąć udział w programie. Pomagamy również wyszukać odpowiednie przedsiębiorstwo na terenie całej Europy, a w szczególności w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Cyprze. Mogą to być przedsiębiorstwa związane z sektorem recyklingu, ponownego użycia odpadów elektrycznych i elektronicznych. Mogą to być przedsiębiorstwa szeroko związane z ochroną środowiska, energią odnawialną, zrównoważonym rozwojem, czy zarządzaniem odpadami – wylicza.

Nasza ekspertka sama brała udział dwukrotnie w wymianach zagranicznych - we Francji.

- Te doświadczenia pozwoliły mi rozwinąć wiele kompetencji, które wykorzystuję w swojej pracy zawodowej na przykład umiejętności negocjacyjne, językowe. Perfekcyjnie nauczyłam się języka francuskiego pracując z Francuzami. Te doświadczenia były bardzo rozwijające dlatego zachęcam wszystkich do uczestniczenia w programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców – dodaje.

Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników programu. Od 2009 roku skorzystało z niego 253 przedsiębiorców z naszego kraju. Najaktywniejsi są Włosi, Hiszpanie oraz Rumuni.

Sylwia Zadrożna, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak