Gospodarka

Hossa zawitała na GPW. Które spółki będą rosły najszybciej?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 08:33
Na przełomie roku na warszawski parkiet zawitała wreszcie prawdziwa hossa. W ostatnich tygodniach możemy obserwować silne i zdecydowane wzrosty cen polskich akcji, ocenia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING.
Audio
  • O tym jaki to będzie rok dla GPW mówi dla Naczelnej Redakcja Gospodarczej Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING
Przyszłość rysuje się zatem w jasnych barwach i są spore szanse, że to będzie kolejny dobry rok dla GPW.
Przyszłość rysuje się zatem w jasnych barwach i są spore szanse, że to będzie kolejny dobry rok dla GPW.Foto: Shutterstock /MR.LIGHTMAN1975

Co istotne, rośnie cały rynek, solidarnie pną się w górę zarówno spółki duże, jak i te małe i średnie.

- WIG20 zyskał wczoraj 1,9 proc. i przebił z impetem zeszłoroczne szczyty, wychodząc na poziomy nieoglądane od 2013 r. Ten pozytywny sygnał poparty został wysokim, ponad 1 mld obrotem, który obrazuje dużą siłę popytu. Droga do dłuższego i stabilniejszego ruchu w górę stanęła otworem – wyjaśnia analityk.

Globalne wsparcie

Nastroje na rynkach globalnych też są wyśmienicie, a i do kondycji światowej gospodarki nie można mieć zastrzeżeń.

- Przyszłość rysuje się zatem w jasnych barwach i są spore szanse, że to będzie kolejny dobry rok dla GPW.

Które spółki będą rosły najszybciej?

Oczywiście nie wszystkie akcje będą się zachowywać tak samo dobrze. Gdzie szukać okazji? - Na starcie roku faworytami są spółki odzieżowe, banki i deweloperzy. Te branże mogą najwięcej zyskać na rosnącej zamożności Polaków, one też zachowywały się najmocniej w ostatnich miesiącach – przekonuje ekspert.

Ryzyko jest wpisane w rynek

A zagrożenia? Po pierwsze – giełda zawsze wiąże się z ryzykiem i słowo "pewność" nie ma tu racji bytu.

- Nie można też zapominać, że na Wall Street hossa trwa nieprzerwanie od 9 lat. Słychać coraz więcej głosów, że tamtejsze akcje są już przewartościowane. Ewentualna korekta w Stanach pociągnęłaby zaś w dół cały świat. Amerykanie mają jednak powody do optymizmu – zapewnia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING.

W piątek w USA rozpoczął się sezon publikacji raportów za IV kw. zeszłego roku. Pierwsze spółki podały już swoje wyniki i nie zawiodły inwestorów, notując solidny wzrost zysków. A w tym roku może być jeszcze lepiej. Od stycznia amerykańskie firmy płacą niższe podatki, jest więc pole do dalszej poprawy.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GPW ma za sobą udaną sesję. Złoty też w górę

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 17:47
Dzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończył się na zielono. Indeks szerokiego rynku zyskał 0,76 proc., mWIG40 0,49 proc., a WIG20 - na koniec sesji zyskał 0,93 proc.
rozwiń zwiń