X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Przedsiębiorcy czekają na szczegóły dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 22:15
Ministerstwo Finansów poinformowało, że trwają już końcowe prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, w skrócie (PPK).
Audio
  • Dlaczego pracodawcy z niecierpliwością czekają na szczegóły Pracowniczych Planów Kapitałowych, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Przedsiębiorcy czekają na szczegóły dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych
Przedsiębiorcy czekają na szczegóły dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych Foto: Pixabay

Przekazanie projektu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych powinno nastąpić "w najbliższym czasie".

To jedna ze sztandarowych reform zapowiadanych przez Mateusza Morawieckiego. Dzięki programowi wzrosnąć mają nasze oszczędności, a w konsekwencji także przyszłe emerytury.

Pracodawcy wciąż nie znają szczegółów reformy

−To zmiany potrzebne, mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, ale wciąż nie znamy szczegółów, dodaje.

Podkreśla, że środowisko przedsiębiorców i pracodawców z niecierpliwością oczekuje na projekt, o którym mówi się od lipca 2016 r.

− Projekt wciąż czeka na zielone światło, potrzebne do konsultacji ze środowymi przedsiębiorców i pracowników, mówi gość radiowej Jedynki.

Reforma będzie kosztować pracodawców?

Dodaje, że obecnie pracodawcy są utrzymywani w stanie niepewności, a trzeba wiedzieć, że reforma, choć potrzebna, spowoduje wzrost kosztów po stronie pracodawców.

− I warto ten wzrost kosztów zaplanować. Jeśli termin wejścia w życie reformy jest przesuwany, to przesuwanie wejścia w życie reformy rodzi niepewność i uniemożliwia planowanie działalności, mówi gość radiowej Jedynki.

PPK to składka na przyszłe emerytury pracowników i pracodawców

Zgodnie z założeniami do projektu, wszyscy pracownicy automatycznie zapisywani będą do Pracowniczych Planów Kapitałowych, a część ich pensji odkładana będzie na emeryturę. Pracownicy będą mieli możliwość rezygnacji udziału w programie. A ci, którzy pozostaną, sami zadeklarują, ile chcą odkładać na przyszłość - od 2 do 4 proc. wynagrodzenia.

Do naszych oszczędności dorzucą się też pracodawcy. W ich przypadku minimalna składka wyniesie 1,5 proc. naszej pensji, ale może wzrosnąć o kolejne 2,5 proc.

Wysokość dodatkowej składki pracodawca będzie mógł uzależnić m.in. od stażu pracy pracownika. Od tych składek nie będzie musiał odprowadzać pieniędzy na ubezpieczenie społeczne.

Nowy system korzystny dla emerytów i firm

Zdaniem eksperta, oszczędzanie w PPK jest potrzebne z punktu widzenia przyszłych emerytów i całej gospodarki
Jak podkreśla, obecny system zapewnia przyszłe emerytury trochę poniżej minimum socjalnego.

− Dlatego jest konieczne odłożenie środków, aby utrzymać określony poziom życia emerytów, a w dodatku ma to znaczenie dla gospodarki, gdyż jest to kapitał długoterminowy, finansujący w stabilny sposób inwestycje kapitałowe w firmach, umacniający giełdę a firmy będą miały pewniejszy dostęp do stabilnych źródeł finansowania, mówił ekspert.

Polacy niewiele oszczędzają na emerytury

Na razie jak pokazują różne wyliczenia, słabo wypadamy pod względem oszczędzania nawet na tle pozostałych państw  naszego regionu. Z danych zebranych przez PwC wynika, że średnia stopa oszczędności w latach 2010-2016 (liczona jako procent PKB) w Polsce wyniosła 17,9 proc. Dla przykładu w Estonii było to 25,7 proc. a w Czechach 25,5 proc.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak