X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polacy jednym z najbardziej ekologicznych narodów UE? Wyrzucamy mało odpadów komunalnych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 13:07
Rumuni i Polacy wytwarzają najmniej odpadów komunalnych w Unii Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. W 2016 roku na jednego mieszkańca Rumunii przypadało 261 kilogramów odpadów, a na drugim miejscu znalazła się Polska, z wynikiem 307 kilogramów. Najwięcej wyrzucają ich Duńczycy. Czy to oznacza, że Polacy są jednym z liderów ekologii w Unii Europejskiej?
Audio
  • Polacy jednym z najbardziej ekologicznych narodów UE? (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polacy w statystykach Eurostatu wypadają pod tym względem naprawdę nieźle, znacznie poniżej średniej wynoszącej 480 kilogramów odpadów na mieszkańca.

Ewa Chodkiewicz z WWF Polska mówi, że ta ilość jest nieodłącznie związana z poziomem konsumpcji w danym kraju - czyli im państwo jest bogatsze, tym więcej jest tych odpadów. Nieco gorzej jest ze składowaniem śmieci - w Danii tych 2 procent odpadów trafia na wysypiska, a u nas jest to 15 procent.

- Wciąż przed nami dużo pracy - dodaje Ewa Chodkiewicz.

Dane (nie)prawdziwe

Dane Eurostatu są zbliżone do informacji podawanych przez GUS. Pytanie jednak, na ile te statystyki są rzetelne. Prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami Dariusz Matlak wskazuje, że dane te są w większości oparte nadal na szacunkach. Podkreśla przy tym, że do tej pory nie powstała krajowa baza danych o odpadach i prawdopodobnie nie będzie jej do 2020 roku. Dariusz Matlak dodaje, że w rzeczywistości wytwarzamy około 20 procent więcej odpadów, niż to pokazują statystyki. Ta "nadwyżka" to na przykład śmieci porzucane lub składowane na nielegalnych wysypiskach lub w niewłaściwych miejscach.

Katarzyna Sałach z Instytutu Badań Strukturalnych mówi, że dane nie obejmują też śmieci spalanych w kominkach.

- To pokazuje trochę takie myślenie, że skoro spalam moje śmieci, to jestem oszczędny i gospodarny. Nie widzimy przy tym tego, że zanieczyszczamy powietrze - dodaje.

UE naciska na recykling

A Polska ma pod względem odzyskiwania odpadów zobowiązania wobec Unii Europejskiej. Do 2020 roku ponad połowa śmieci ma trafiać do recyklingu. Na razie odzyskujemy ponad 30 procent.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Karolina Mózgowiec, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty za odbiór odpadów rosną przez nieuczciwych sąsiadów?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 15:45
W Poznaniu i Bydgoszczy głośno już mówią o tym, że nawet 15 procent mieszkańców nie płaci za odbiór śmieci. Zdaniem samorządowców spora ich część po prostu oszukuje. Jak jest w innych miastach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wszystko opłaca się wyrzucać. Idea zero waste także w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 14:55
Nie ma resztek i odpadów do wyrzucenia, niemal wszystko da się sensownie zagospodarować i wykorzystać w domowej kuchni. Do Polski zawitała idea "zero waste", czyli świata (i kuchni) bez śmieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia będzie miała strategię ws. plastikowych śmieci

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 21:05
KE przedstawiła we wtorek strategię dotyczącą tworzyw sztucznych. Chce, by za 12 lat wszystkie opakowania plastikowe na rynku unijnym podlegały recyklingowi. Cel to nie tylko ochrona środowiska, ale też stworzenie nowych możliwości biznesowych.
rozwiń zwiń