X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Nieco lepszy wynik Polski w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:36
Polska w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal zajęła 45. miejsce na świecie - tak jak przed rokiem.
Audio
  • Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce w 2018 roku wyniósł 68,5 procent, czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż przed rokiem, poinformował Tomasz Wróblewski - prezes Zarządu Warsaw Enterprise Institute (IAR)
Na czele rankingu w 2018 roku wciąż jest Hong-Kong z 90,2 procent indeksu wolności gospodarczej
Na czele rankingu w 2018 roku wciąż jest Hong-Kong z 90,2 procent indeksu wolności gospodarczejFoto: shutterstock/Sergey Nivens

Osiągnęliśmy natomiast nieco wyższy niż w 2017 r. wskaźnik wolności gospodarczej. Wyniósł on 68,5 pkt, podczas gdy rok wcześniej było to 68,3 pkt.

Według Warsaw Enterprise Institute, polskiego partnera raportu, nasz kraj jest zatem "umiarkowanie wolnym" krajem pod względem wolności gospodarczej.Średnia globalna wolność gospodarcza wzrosła w tegorocznym indeksie do 61,1 pkt (z 60,9 pkt. w ubiegłym roku). Z kolei średnia dla Europy wyniosła 68,8 pkt.


czytaj również
pieniądze wykres 1200.jpg
Nieco gorszy wynik Polski w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej

- Pozostajemy na 45. miejscu w rankingu światowym i miejscu 21. w Europie. Nasz wynik nieco poprawił się w stosunku do zeszłego roku w punktach" - powiedział Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute na piątkowej prezentacji indeksu. Szef WEI przypomniał, że powoli poprawiamy "spadek", jaki zanotowaliśmy w roku 2008 i w 2017 roku. "Były to nieznaczne spadki, ale tu widać jak powoli z tego wychodzimy. I to jest ten kolejny rok poprawy - wskazał.

W tegorocznym rankingu w kategorii prawa własności dostaliśmy 61,8 pkt, czyli powyżej średniej światowej. Z kolei, w kategorii skuteczność sądów osiągnęliśmy 56,6 proc. - również powyżej światowej średniej. - Tutaj przyglądaliśmy się tej krzywej ze względu na ogromną dyskusję wokół polskich sądów. Jeżeli chodzi o państwo prawa i skuteczność sądów, to w dalszym ciągu zarzuca nam się, że sądy nie dostatecznie szybko działają, wyroki wciąż zdają się być nieprzewidywalne i jest dość duże niezadowolenie społeczne. Ale w ogóle nie odniesiono się tu do kwestii zmian organizacyjnych sądów - wyjaśnił Wróblewski.

Według raportu światowi liderzy w rankingu to: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria. W Europie pierwsza trójka to: Szwajcaria, Irlandia i Estonia.Obecna podczas prezentacji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że ten indeks pozwala utrzymywać Polskę w "dobrym stanie optymizmu". - Najistotniejsze wskaźniki, które się poprawiły pokazują, jaka jest dzisiaj polska kondycja gospodarcza - wskazała. Podkreśliła, że jeśli mówimy o wskaźniku fiskalizmu, gdzie mamy takie elementy jak dług publiczny, to "on poprawił się w sposób radykalny". - To z czym zakończyliśmy ubiegły rok, przekroczyło nasze szacunki, szacunki zewnętrzne. Jeśli mówimy, że wskaźnik długu publicznego to jest 20 proc. z ostatnich trzech lat, to mamy się z czego cieszyć - podkreśliła Emilewicz.Emilewicz zwróciła też uwagę na wynik dotyczący rynku pracy. - Jeśli stworzyliśmy ponad 300 tys. miejsc pracy w przemyśle, to faktem staje się, że jesteśmy zapleczem inwestycyjnym w Europie" - mówiła. Zaznaczyła, że kolejny pakiet po Konstytucji Biznesu, który ma trafić pod obrady Sejmu - pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw - poprawi kilka ze wskaźników, które brane są w tym rankingu pod uwagę.Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw w tym 44 w Europie. Wskaźnik przygotowywany jest przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od 24 lat. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

abo  

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA firma ranking
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska 39. w Indeksie Wolności Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 20:39
Polska awansowała na 18 miejsce w regionie i 39 na świecie w Indeksie Wolności Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska awansowała o jedno miejsce w rankingu Banku Światowego "Doing Business"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 07:48
Polska awansowała od ubiegłego roku z 25 miejsca na 24 w rankingu Banku Światowego "Doing Business" - wynika z opublikowanego we wtorek po południu najnowszego wydania dorocznego raportu. To znak, że polska gospodarka zmierza w dobrą stronę - komentuje resort rozwoju.
rozwiń zwiń