X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska kusi młode firmy z zagranicy. Rusza "Poland Prize"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 08:44
Wystartował program Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy. Jak mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, w osiedlaniu się twórców nowatorskich firm w Polsce pomoże szybka procedura wizowa.
Audio
  • Polska kusi młode firmy z zagranicy. Rusza "Poland Prize" (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jadwiga Emilewicz podkreśla, że program jest kierowany przede wszystkim do firm spoza Unii Europejskiej, które często muszą długo starać się o wizę.

- My ten dystans skracamy, a myślę, że dziś Polska jest krajem, na który wielu patrzy z dużym zainteresowaniem ze względu na dobre wskaźniki makroekonomiczne. Mamy jeden z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego w Europie. O tym się w świecie dzisiaj mówi, a zatem jest wiele osób, nawet spoza naszego kręgu kulturowego, które są zainteresowane przyjazdem do Europy i Polska, dzięki projektowi Poland Prize, staje się kolejnym bijącym sercem innowacji w Europie - mówi minister.

Będą granty dla młodych firm

Wybrane start-upy dostaną też granty w wysokości do 200 tysięcy złotych. Nie będzie ograniczeń ani jeśli chodzi o kierunki geograficzne, ani o branże. Zdaniem Jadwigi Emilewicz, program będzie na początku atrakcyjny przede wszystkim dla wschodnich sąsiadów Polski - Ukrainy czy Białorusi. Pilotaż programu ma pokazać, gdzie jest największe zainteresowanie Poland Prize. W tym roku wsparcie ma otrzymać 50 spółek.
 
Za realizację pilotażu odpowiadać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która teraz - jak wyjaśnia jej prezes Patrycja Klarecka - zajmie się wyborem 3 operatorów programu, czyli instytucji, których zadaniem będzie aktywne wyszukiwanie za granicą osób chętnych do założenia firmy w Polsce. Aplikacje, które można składać do 29 marca, będą oceniane z uwzględnieniem kilku kryteriów, dotyczących m.in. tego, w jaki sposób dany podmiot chce pomóc startupom w procesie "aklimatyzacji" w naszym kraju.

Pieniądze i nie tylko
 
Rekrutacja start-upów rozpocznie się najprawdopodobniej w trzecim kwartale. Te będą mogły liczyć na pomoc w uzyskaniu wizy, na pieniądze, ale przede wszystkim na wsparcie mentorskie. Specjalnie wybrana osoba - konsjerż - będzie wspierać obcokrajowca - językowo i merytorycznie - w codziennych wyzwaniach związanych z pobytem w nowym kraju jak również z założeniem działalności gospodarczej.

- Same pieniądze nie wystarczą. Potrzebne jest szerokie wsparcie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ale też dotyczące rozwoju i pracy nad pomysłem, tak, żeby był on atrakcyjny nie tylko dla polskich klientów, ale też dla zagranicznych - mówi Patrycja Klarecka.

Dziś innowacje w Izraelu, Skandynawii czy w Dolinie Krzemowej powstają właśnie w zespołach wielonarodowych i wielokulturowych. Minister Jadwiga Emilewicz liczy na to, że dzięki programowi doczekamy się pierwszego polskiego jednorożca, czyli startupu o wartości co najmniej miliarda dolarów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Start-upy to wielka szansa dla polskiej gospodarki: dodatkowe 2 mld zł i 50 tys. miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 15:41
Szacunki mówią, że w roku 2023 wkład startupów w polską gospodarkę może wynieść ponad 2 miliardy złotych i że mogą dać 50 tysięcy miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Start-upy: ok. 60 mln zł dla zwycięzców pierwszego konkursu programu Start In Poland

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:57
Poznaliśmy 10 firm, które dostaną około 60 milionów złotych dofinansowania na realizację programów akceleracyjnych dla start-upów. Rozstrzygnięto pierwszy konkurs rządowego programu I którego zadaniem jest wspieranie nowatorskich projektów małego biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGE przeznaczy 25 mln zł na start-upy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:48
PGE otwiera się na szeroką współpracę ze start-upami. Roczny budżet spółki na inwestycje w innowacyjne projekty wyniesie w sumie co najmniej 25 milionów złotych.
rozwiń zwiń