Gospodarka

Większa rola pracowników w radach nadzorczych spółek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 20:20
Do podpisu Prezydenta trafiła właśnie uchwalona przez Sejm 1 marca, a przyjęta przez Senat 8 marca ustawa, która przewiduje zmiany w zakresie udziału reprezentantów pracowników w radach nadzorczych w spółkach SP powstałych w wyniku komercjalizacji.
Audio
  • Jak wzrośnie rola pracowników w radach nadzorczych spółek, mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w Kancelarii RKKW, członek rad nadzorczych./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Projekt przewiduje, że do rad mogą być wybierani pracownicy, którzy nie spełniając wielu wymogów, posiadają wiedzę o spółce i niezbędne zaufanie samych pracowników.
Projekt przewiduje, że do rad mogą być wybierani pracownicy, którzy nie spełniając wielu wymogów, posiadają wiedzę o spółce i niezbędne zaufanie samych pracowników.Foto: Pixabay

−Zasadnicze zmiany są dwie, mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w Kancelarii RKKW, członek rad nadzorczych.

Mniej wymogów formalnych, rośnie rola pracowników ze spółek zależnych

− Pierwsza z nich to złagodzenie wymogów formalnych odnośnie osób wybieranych przez pracowników na członków rad nadzorczych spółek powstałych w wyniku komercjalizacji. Druga polega na tym, że zwiększa się udział pracowników spółek zależnych od spółek matek, w których radach nadzorczych zasiadają osoby wybrane przez pracowników w ten sposób, że także pracownicy spółek zależnych mają prawo do udziału w głosowaniu, mówi gość Polskiego Radia 24.

Złagodzenie rygorów dla osób wybieranych do rad

Co ważne, osoby wybierane do organu nadzorczego przez pracowników, nie musiały mieć pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, wykształcenia wyższego oraz posiadać potwierdzenia złożenia egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych.

Jak wyjaśnia ekspert, projekt przewiduje, że do rad mogą być wybierani pracownicy, którzy nie spełniając wielu wymogów, posiadają wiedzę o spółce i niezbędne zaufanie samych pracowników.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Prezydent na jej podpisanie ma czas do 2 kwietnia.

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także