X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Koszty pracy w Polsce: jak dojść do średniej unijnej?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 20:21
Koszty w pracy w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Statystycznie wynoszą 9 euro 40 centów za godzinę czyli nieco ponad jedną trzecią średniej unijnej, która jest na poziomie 26 euro i 80 centów. Tak wynika z danych Eurostatu za 2017 rok.
Audio
  • Dlaczego wciąż jesteśmy w unijnym ogonie jeśli chodzi o zarobki - wyjaśniają eksperci w radiowej Jedynce w materiale Piotra Wardziaka/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
Związkowcy jednak zwracają uwagę, że koszty pracy wynoszą u nas niecałe 40 procent średniej unijnej
Związkowcy jednak zwracają uwagę, że koszty pracy wynoszą u nas niecałe 40 procent średniej unijnej Foto: Shutterstock.com/PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT

Dlaczego wciąż jesteśmy tu w unijnym ogonie i jakie są perspektywy poprawy tak by znaleźć się chociaż w środku tej stawki?

- Polacy są w tym na szóstej pozycji od końca. Mniej od nas zarabiają Bułgarzy, Rumuni, Litwini, Łotysze i Węgrzy. Więcej m.in. Chorwaci, Słowacy, Czesi i Słoweńcy. Koszty pracy obejmują pensje i premie oraz koszty pozapłacowe czyli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne płacone przez pracodawców. Rok wcześniej ta godzinowa stawka dla Polski wynosiła 8 euro i 60 centów, czyli mamy wzrost o niecałe 9 procent

- Płace w Polsce rosną, ale rosną bardzo nierównomiernie  - podkreśla ekspert OPZZ Piotr Szumlewicz w radiowej Jedynce w rozmowie z Piotrem Wardziakiem.  

Koszty pracy w ciągu minionego roku najbardziej wzrosły w Rumuni i Bułgarii - odpowiednio o 15 i 12 procent. O ponad 4 procent spadły natomiast w Wielkiej Brytanii.

- Przy dobrej koniunkturze gospodarczej dojście do średniej unijnej zajmie nam przynajmniej kilkanaście lat - przewiduje analityk Domu Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.

Związkowcy jednak zwracają uwagę, że koszty pracy wynoszą u nas niecałe 40 procent średniej unijnej a wydajność ponad 60 procent tej średniej. Gdyby więc wyrównać pensje brutto do wydajności powinny one wzrosnąć przynajmniej o połowę.

Najwyższe koszty pracy zanotowano w: Danii (42,5 euro), Belgii - ponad 39 euro i Luksemburgu ponad 37 euro.

 Piotr Wardziak, kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak chronić dane osobowe, gdy szukamy pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:07
- Zanim wyślemy CV warto sprawdzić czy dana firma istnieje, czy chcemy być częścią tej organizacji i wysłać do niej nasze dane osobowe - mówi adwokat, Anna Dmochowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Kodyfikacyjna przyjęła propozycje zmian w prawie pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 16:57
"Resort rodziny i pracy potrzebuje co najmniej miesiąca na analizę i ocenę dorobku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy" - oceniła w piątek szefowa ministerstwa Elżbieta Rafalska. Chodzi m.in. o ocenę, które propozycje komisji mogą być wykorzystane w rządowym projekcie zmian Kodeksu pracy. O proponowanych zmianach mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Monika Gładoch, zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Kodeksie Pracy pod znakiem zapytania. PiS i „Solidarność” przeciw projektowi

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 16:39
„PiS nie poprze propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dot. zmian w Kodeksie Pracy” - poinformowała w czwartek rzecznik PiS Beata Mazurek. Zapewniła, że PiS nie pracuje nad żadnymi zmianami w Kodeksie pracy. Z kolei przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda stwierdził „propozycje zmian w Kodeksie pracy są nie do zaakceptowania”. O przyszłości zmian w Kodeksie pracy mówili w audycji Kapitał i Praca Andrzej Stępnikowski (Związek Rzemiosła Polskiego), Zbigniew Żurek (Business Centre Club) i Krzysztof Małecki (Forum Związków Zawodowych).
rozwiń zwiń