X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska aparatura zbada ziemską atmosferę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 10:23
Na początku kwietnia z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, zbudowana przez firmę Space X z polską aparaturą na pokładzie. Chodzi o urządzenie stworzone przez specjalistów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz polskiej firmy Creotech Instruments S.A.. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę Dragona, który jest nazywany kosmicznym tramwajem, używanym do transportowania materiałów.

- Aparatura o nazwie ASIM została dostarczona na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie będzie używana do obserwacji zjawisk zachodzących w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery - wyjaśnia profesor Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Często nad chmurami burzowymi można zaobserwować przebłyski, ukierunkowane w górę aż do jonosfery. Są nazywane elfami lub sprite'ami. Zbadanie tych zjawisk  pomoże opisać elektromagnetyczne otoczenie Ziemi. Oczekuje się bardzo dużej liczby danych.

- To klasyczny przykład tego rodzaju badań. Jesteśmy wręcz wyspecjalizowani w tej dziedzinie - podkreśla profesor Iwona Stanisławska.

Polacy badają kosmos

Centrum Badań Kosmicznych ma na swoim koncie wiele tego rodzaju eksperymentów. Badanie elektromagnetycznego otoczenia Ziemi odbywa się przy użyciu spektrometrów. W ten sam sposób ma być też badany Księżyc, a ściślej jego ciemna strona, gdzie nie docierają fale radiowe. Zajmie się tym Misja Chang'e 4 w ramach chińskiej eksploatacji Księżyca, w której uczestniczy również Polska.

Polscy naukowcy biorą także udział w przygotowaniach do misji Juice, flagowego przedsięwzięcia Europejskiej Agencji Kosmicznej, zakładającego badanie lodowych księżyców Jowisza. 4 księżyce zostaną zbadane elektromagnetycznie przy użyciu między innymi polskich przyrządów.

Trwają prace w ramach misji PROBA, która  sprawdza nowe technologie, wykorzystywane przy kolejnych przedsięwzięciach w Kosmosie. PROBA jest programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).  Ma  na celu  między innymi orbitalne demonstracje technologii platform satelitarnych. Od 2014 roku Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN  jest zaangażowany w prace Zespołu Naukowego misji Proba-3.

Kosmos a gospodarka

Projekty kosmiczne mają duże znaczenie dla "ziemskiej" gospodarki, choć często nie od razu jest to widoczne.

- Rozwój technologii na Ziemi absolutnie wymaga wykorzystania przestrzeni kosmicznej - zauważa profesor Stanisławska.  Czy potrafimy sobie w tej chwili wyobrazić świat bez GPS, satelity telekomunikacyjnego, telewizji, telefonu? Aby to wszystko dobrze działało potrzebna jest wiedza o tym, jak na przykład satelita telekomunikacyjny przekazuje nam informacje.

Ma na to duży wpływ tak zwana pogoda kosmiczna, czyli wszystko to co dzieje się w przestrzeni kosmicznej, a przede wszystkim jak słońce wpływa na warunki w jakich żyje ludzkość. Słońce jest bowiem źródłem życia, ale też wielu zaburzeń, które dopiero obecnie, gdy dokonał się ogromny postęp w technologii, mogą być badane. Widać tu wpływ na warunki łączności, nawigację, a tym samym na załogowe misje kosmiczne.

Wieloletni dorobek


Kilkudziesięcioletni dorobek Centrum Badań Kosmicznych  umożliwił polskim naukowcom  realizację w pełni autonomicznych projektów. To efekt  przeprowadzenia około 70 eksperymentów kosmicznych. Dzięki temu Polska mogła nie tylko brać udział  w międzynarodowych misjach satelitarnych, ale też  zbudować  dwa  pierwsze  polskie  satelity. W roku 2012 wystrzelono w przestrzeń kosmiczną satelitę LEM, a w 2014 satelitę Heweliusz. Obydwa pracują do dziś, obserwują  najjaśniejsze gwiazdy na niebie. Są wielką kopalnią wiedzy, dzięki czemu w polskiej strategii kosmicznej zaplanowano budowę kolejnych polskich satelitów, dużo większych niż dwa pierwsze.

Centrum Badań Kosmicznych, jako interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, zostało utworzone w 1976 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski "Bursztyn" wybiera się w Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 12:36
W Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa zbudowano eksperymentalną dwustopniową rakietę badawczą ILR-33 "Bursztyn". Planuje się, aby mogła ona wynosić na orbitę satelity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne plany Politechniki Warszawskiej i Agencji Rozwoju Przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 10:54
Agencja Rozwoju Przemysłu i Politechnika Warszawska będą współpracować przy realizacji projektów kosmicznych i współdziałać na rzecz rozwoju innowacyjności polskiego przemysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski wkład w kosmiczną misję Falcona

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 15:00
Na pokładzie rakiety Falcon-9, startującej w poniedziałek 2 kwietnia z przylądka Canaveral, znajdzie się instrument naukowy, nad którym pracowali m.in. Polacy. Posłuży on do obserwacji zagadkowych zjawisk w wysokich warstwach atmosfery.
rozwiń zwiń