X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Cyfryzacja w firmie - to się opłaca. Raport FOR

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 08:14
Inwestycje firm w cyfryzację wniosły do Polskiej gospodarki ponad 180 miliardów złotych w ostatnich 25 latach. Tak wynika z szacunków fundacji FOR zawartych w raporcie "E-rozwój. Cyfrowe technologie a gospodarka". Według tego opracowania  w latach 1993-2016 , dla których dostępne są dane, cyfryzacja dołożyła w sumie 10-15 procent wzrostu gospodarczego.
Audio
  • Cyfryzacja w firmie - to się opłaca. Raport FOR (Piotr Wardziak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Jak mówi autor raportu, główny ekonomista FOR Aleksander Łaszek, ten rozwój to tak naprawdę głównie zasługa tradycyjnych firm a nie, jakby się mogło wydawać, jedynie tych z sektora nowoczesnych technologii. Jak podkreśla, ponad 70 procent wpływu nowych technologii jest w tradycyjnych firmach.

- Moim ulubionym przykładem są amerykańskie linie lotnicze, które dzięki internetowej rezerwacji miejsc były w stanie o 1/3 zwiększyć wypełnienie samolotów - czyli nie wożą powietrza, ale znacznie efektywniej wykorzystują samoloty. W takim ujęciu polska gospodarka uzyskała 180 miliardów złotych dzięki nowym technologiom. Ale, co ważne, to nie obejmuje korzyści dla konsumenta, które są poza rachunkami narodowymi. To, że łatwiej mu znaleźć konkretne produkty, to, że usługi za które płacił, są teraz bezpłatne. W przypadku korzystania z internetu głównym nakładem jest nasz czas - zaznacza Aleksander Łaszek.

Sektor nie taki duży

Patrząc ściśle na firmy z sektora wysokich technologii to takie przedsiębiorstwa wciąż wytwarzają niewielką część polskiego PKB - jedynie 4 procent. Główny ekonomista FOR mówi, że w Polsce ten sektor jest relatywnie mały, zwłaszcza na tle państw rozwiniętych jak Szwecja czy Irlandia.

- Pamiętajmy jednak, że każda gospodarka się w czymś specjalizuje, nie zawsze musimy być liderem we wszystkim. Ważne jest, żebyśmy nowe technologie wdrażali w innych branżach i w pełni wykorzystywali możliwości cyfrowej gospodarki - dodaje.

Wolimy surfować niż pracować?
 
Według raportu polscy internauci spędzali tygodniowo średnio około 8,5 godziny, surfując w internecie, poza pracą, co daje łącznie prawie 11 miliardów godzin rocznie.

- Przeliczając ten czas na pieniądze można oszacować, że jest on wart ponad 110 miliardów złotych, czyli ponad 5 procent polskiego PKB. To znaczy, że ten konsument, zastanawiając się, czy pójść do pracy i zarobić, czy spędzić ten czas w internecie, uznaje, że więcej zyska, spędzając ten czas w internecie  - dodaje Aleksander Łaszek

Ale są też ciemne strony
 
 - Za rozwój technologiczny i korzystanie z cyfrowych udogodnień płacimy też cenę - zwraca uwagę Witold Drożdż, dyrektor wykonawczy firmy Orange, która była partnerem raportu. Jak wskazuje, za tymi pozytywami mogą się kryć potencjalne zagrożenia, związane z bezpieczeństwem czy prywatnością.
 
W raporcie FOR podkreślono, że nadal wykorzystanie e-administracji w Polsce pozostaje na tle Unii Europejskiej na niskim poziomie - tylko około 30 procent Polaków korzystało z jej usług w 2016 roku, co daje 24 wynik na 28 państw członkowskich.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Pitor Wardziak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ma takiej sfery życia, gdzie cyfryzacja nie wkracza"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 12:51
Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose mówił o potrzebie cyfryzacji naszego kraju. "Coraz głębiej żyjemy w świecie cyfrowym, dlatego by państwo było nowoczesne musi stawiać na rozwój sektora informatycznego” – powiedział Morawiecki. O problemach cyfryzacji mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą duże pieniądze na innowacyjne technologie. Wkrótce startuje konkurs

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 08:35
W połowie lutego ruszy kolejny, czwarty już konkurs w BGK skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - "Kredyt na innowacje technologiczne". Firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi, będą mogły się starać o premię technologiczną w kwocie aż do 6 mln złotych - tłumaczy Tomasz Burczyński, zastępca dyrektora Departamentu Programów Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń