X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ułatwienia podatkowe dla innowacyjnych start-upów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:59
Prawo powinno w ogóle sprzyjać rozwojowi gospodarki, ale w szczególności odciążyć fiskalnie  start-upy, które niejako z zasady działają w innowacyjnej sferze, a nie mają za dużo kapitału  – mówi Michał Kanownik, ZIPSEE Cyfrowa Polska w rozmowie z Aleksandą Tycner. 
Audio
  • Rynek elektroniki użytkowej w Polsce a innowacyjność firm i ulgi dla start-upów. Aleksandra Tycner/ Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Paweł Gruza, wiceminister finansów zapowiada kolejne odsłony nowoczesnych rozwiązań podatkowych, które pozwolą przedsiębiorcom na większe ryzyko i opatentowanie wynalazków.
Paweł Gruza, wiceminister finansów zapowiada kolejne odsłony nowoczesnych rozwiązań podatkowych, które pozwolą przedsiębiorcom na większe ryzyko i opatentowanie wynalazków. Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Golubovy

W podwarszawskim Nadarzynie trwają właśnie największe w kraju targi elektroniki użytkowej. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, między innymi pokazy najnowocześniejszych urządzeń, technologii VR, Strefa Kosmiczna czy  testowe jazdy pojazdami elektrycznymi. Targom towarzyszą konferencje branżowe, dotyczące praw konsumenta, ale także rozwiązań prawnych, które bardziej by sprzyjały innowacjom i rozwojowi gospodarki cyfrowej. 

Zdaniem Michała Konownika, młode przedsiębiorstwa nie mają funduszy na start i trzeba im to ułatwić. - Komercjalizowanie wynalazków wymaga dużych nakładów inwestycyjnych - dodał 

Na przykład w części krajów zachodnich jest trwała ulga dla informatyków, w naszych warunkach byłaby ona na ZUS – wyjaśnia Michał Kanownik.

Dobrym przykładem są rozwiązania zastosowane np. w Holandii, czyli zestaw regulacji które ułatwiają innowacyjną działalność gospodarczą. 

Resort finansów pracuje nad rozwiązaniami 

Obecnie w Polsce stosowane są ulgi inwestycyjne na badania i rozwój dzięki którym polskim przedsiębiorcom będzie się opłacało zatrudnianie inżynierów. 

- Od dwóch lat pracujemy nad preferencjami dla nowych technologii w zakresie prawa podatkowego i wiele już udało się zrobić  – zauważył  wiceminister finansów, Paweł Gruza

Paweł Gruza zapowiada kolejne odsłony nowoczesnych rozwiązań podatkowych, które pozwolą przedsiębiorcom na większe ryzyko i opatentowanie wynalazków. Podkreślił, ze innowacyjność jest ryzykownym przedsięwzięciem dla firm i państwo jako fiskus chce staną "ramię w ramię " z przedsiębiorcom. - Jeśli uda mu się opatentować wynalazek będzie mógł korzystać z ulg - mówi wiceminister. -

Tego typu rozwiązania powinny do stycznia przyszłego roku zostać wprowadzone do polskiej legislacji – podkreśla Paweł Gruza.

Jednocześnie wiceminister finansów podkreślił, że prawo podatkowe nie jest jedynym czynnikiem, który generuje rozwój innowacyjności. Ono jest elementem szerszej działalności państwa wspierającej przedsiębiorców w ich wysiłku innowacyjnym.

Aleksandra Tycner, kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeden podatek zamiast PIT, składek do ZUS i NFZ zapłacimy od 1 stycznia 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 17:30
Jednolity podatek możliwy jest od 2018 roku, zapowiada rząd. Ma zastąpić PIT, składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustawa powinna być uchwalona do końca tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT: na co przeznaczane są pieniądze z naszych podatków?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 19:00
2 maja to w tym roku ostatni dzień na rozliczenie się z fiskusem. Składając deklarację widzimy, ile podatku dochodowego musieliśmy zapłacić w poprzednim roku. Ale czy wiemy, na co wydawane są nasze pieniądze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rachunkowość firm zamknięta w elektronicznym obiegu dokumentów to pokusa dla hakerów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:56
Ministerstwo Finansów przedstawiło dziś (25.05.) w Sejmie informacje w sprawie efektów uszczelnienia systemu podatkowego. 900 mln złotych – tyle na koniec kwietnia wyniósł deficyt budżetu państwa. To półtora procent planu na ten rok. Wpływy podatkowe były o ponad 11 mld złotych wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To wzrost o jedną piątą. Ale szczelny system podatkowy to także szczegółowe dane gromadzone przez państwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 procent podatku na wybrany cel. Resort finansów przypomina

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 08:06
Do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z fiskusem za 2017 rok. Zdecydowana większość podatników, bo wszyscy, którzy rozliczają się według skali podatkowej, może 1 procent podatków przekazać na organizację pożytku publicznego - przypomina Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń