X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jak reforma emerytalna wpłynęła na rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 11:30
Wpływ reformy emerytalnej na rynek pracy, szczególnie w pierwszej fazie jej wdrożenia, był  dość ograniczony. Przypomnijmy, że od 1 października 2017 roku obowiązują nowe przepisy związane z wiekiem emerytalnym. Zgodnie z nimi kobiety mają prawo do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat , a mężczyźni od 65 roku życia. Z danych ZUS wynika, że w ostatnim kwartale 2017 roku przyznano 313 tysięcy nowych świadczeń emerytalnych. Jednak aż 85% badanych pracodawców przyznaje ,że zmiany emerytalne nie wpłynęły negatywnie na działalność ich przedsiębiorstw.

- Jest to związane z tym, że większość osób, przechodzących w wiek emerytalny z puli uprawnionych po zmianie przepisów, stanowili ludzie, którzy byli nieaktywni zawodowo, nie mający zatrudnienia- wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Work Service S.A. Z badań przeprowadzonych dla tej firmy przez Kantar Millward Brown, wynika, że tylko około 14% przedsiębiorstw odczuło skutki nowych regulacji w postaci niedoborów kadrowych. W największym stopniu dotyczyło to firm z branży produkcyjnej (22,5%), a w najmniejszym - podmiotów z sektora publicznego (6,6%).

Przedsiębiorstwa deklarują, że nie miały wielu zatrudnionych osób wchodzących w wiek emerytalny. Prawie 42%  badanych firm nie zatrudniało osób w  wieku uprawniającym do otrzymania świadczeń. Istotną rolę odegrał fakt, że duża liczba osób opóźniała wejście w wiek emerytalny lub zgłosiła się do pobierania emerytur, a zarazem szybko wróciła na rynek pracy. Jej ponowne podjęcie i uzyskanie w ten sposób dodatkowego źródła dochodu było popularną strategią w 2017 roku. Tak więc ponad 85% pracodawców nie odczuło następstw przywrócenia niższego wieku emerytalnego, ponieważ odejścia były nieliczne, a w przypadku przeszło 20% firm osoby otrzymujące świadczenia dalej pracują w zakładzie lub wręcz nie złożono wnioski o przejście na emeryturę.
 
Fala niedoborów kadrowych dopiero nadchodzi?
 
Pierwsza faza reformy emerytalnej minęła bez większych zawirowań na rynku pracy.

- Taka sytuacja nie musi trwać wiecznie - podkreśla Andrzej Kubisiak.

Z danych ZUS wynika, że od początku 2018 roku liczba osób, wchodzących  w wiek emerytalny i decydujących  się na pobieranie świadczeń, a mających obecnie etaty, znacząco  rośnie. Ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. Jest to następstwem tego, że w wieku przedemerytalnym, po czterdziestym piątym roku życia, do sześćdziesiątego  bądź sześćdziesiątego piątego roku życia, poziom aktywności zawodowej polskiego społeczeństwa sięga ponad siedemdziesięciu procent, więc te osoby są aktywne zawodowo, często mają zatrudnienie, a na emerytury dopiero będą przechodzić. Tym samym coraz więcej osób z rynku pracy będzie nam ubywać.

Co więcej, trzeba pamiętać, że w wiek emerytalny będą wchodzić  bardzo liczne roczniki z pokolenia wyżu powojennego lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. A były to czasy, kiedy rocznie rodziło się około ośmiuset tysięcy dzieci. Te osoby będą przechodziły na emeryturę, natomiast na ich miejsce wejdą dużo mniej liczne roczniki przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, kiedy to rodziło się średnio niespełna czterysta tysięcy dzieci rocznie.

- Tym samym poziom zastępowalności  mamy o połowę mniejszy - zaznacza Andrzej Kubisiak.
 
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy przechodzą na wcześniejsze emerytury. Prawie 380 tys. złożonych wniosków

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:20
- Średnia kwota przyznanych do 24 listopada emerytur wyniosła 1632 złote w przypadku kobiet i 2738 złotych w przypadku mężczyzn - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy poszukiwani na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 13:42
W grudniu bez pracy było 6,6 proc. Polaków - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Coraz więcej pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników i w związku z tym coraz chętniej sięgają teraz po wcześniej pomijane grupy wiekowe. Tak jest w przypadku seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt oszczędzania na emeryturę w PPK w konsultacjach społecznych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 17:25
Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że na wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzystają nie tylko przyszli emeryci, ale także gospodarka. Jak podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, wprowadzenie tego programu przyspieszy tempo wzrostu gospodarczego o jeden procent.
rozwiń zwiń