X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zawodowi kierowcy obawiają się przede wszystkim kar. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 08:56
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, a z badań wynika, że największym utrudnieniem w ich codziennej pracy są wysokie kary finansowe, związane z kontrolami drogowymi dotyczącymi czasu pracy oraz wymaganej dokumentacji. W opinii Mateusza Włocha, eksperta INELO to zrozumiałe, bo przepisy są bardzo skomplikowane.
Audio
  • Mateusz Włoch - komentarz do pracy kierowców zawodowych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: welcomia/Shutterstock

- Często wysokie kary finansowe grożą nie tyle za świadome naruszenie przepisów, ale ze względu na dużą liczbę różnych interpretacji często zdarza się, że kierowca nie wie o danym naruszeniu, a grozi za to w różnych krajach wysoka kara. Niestety, niewiedza na temat przepisów nie zwalnia kierowców i właścicieli firm transportowych z odpowiedzialności - podkreśla ekspert.

Najczęściej nakładane na kierowców kary związane są z rosnącą liczbą popełnianych przez nich manipulacji, jak np. brak tachografu lub ogranicznika prędkości, korzystanie z nielegalnych urządzeń czy posługiwanie się fałszywą kartą kierowcy.

Czas pracy i dokumenty

Ekspert wymienia też najważniejsze obowiązki kierowców.

- Przede wszystkim każdy kierowca musi przestrzegać reguł dotyczących ograniczeń czasów jazdy i minimalnych okresów odpoczynku. Te reguły są dosyć mocno skomplikowane, a kierowca musi przestrzegać ich co do minuty. W każdej ciężarówce jest zamontowany tachograf, który rejestruje każdą minutę aktywności kierowcy. Często zdarzają się sytuacje, że kierowca z różnych przyczyn nie może zaparkować na danym parkingu i musi naruszyć przepisy. Jeśli kierowca nie zna drogi postępowania w takiej sytuacji, to grożą wówczas wysokie kary finansowe. Dodatkowym elementem jest kwestia dokumentów, które musi posiadać. Teraz, np. w związku z płacą minimalną we Francji, kierowca musi mieć w kabinie umowę o pracę, często przetłumaczoną na obcy język, a także dokumenty, że kierowca jest zgłoszony do pracy na terytorium danego kraju - wskazuje Mateusz Włoch.

Kierowcy będą mieli lżej?

Ogłoszony w tym roku Pakiet drogowy ma wprowadzić ułatwienia i ujednolicenia w tym zakresie. Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które będą korzystne dla poszczególnych firm oraz kierowców i jednocześnie zapewnią uczciwą konkurencję na rynku.

A z badań wynika dodatkowo, że ponad 30 procent badanych kierowców jako utrudnienie postrzega również zagrożenie bezpieczeństwa lub terroryzm. Natomiast na kwestię przemęczenia wynikającego ze zbyt długiego czasu pracy zwraca uwagę jedynie 10 procent kierowców.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md

Zobacz więcej na temat: kierowca Sylwia Zadrożna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przewozy to polska specjalność, przynosząca duże zyski. Ale czy jeszcze długo tak będzie?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 19:47
Postępowania wszczęte przez Komisję Europejską wobec Niemiec i Francji, badające zgodność ich przepisów o płacy minimalnej z prawem unijnym na razie nie przynoszą rezultatów. Niewiele się w tej sprawie dzieje, kierowcy nadal się skarżą, a przewoźnicy działają w niepewnej sytuacji prawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowca zawodowy: dobrze płatny, deficytowy w Polsce zawód

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 20:45
Kierowca samochodów ciężarowych znalazł się na opublikowanej właśnie przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej liście zawodów deficytowych.
rozwiń zwiń