X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel: decyzja o zaporze przed dzikami dopiero po opinii EFSA"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 13:51
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, że decyzja w sprawie budowy zapory przed dzikami zapadnie dopiero po opinii Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. EFSA ma ocenić, czy płot zapobiegnie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.
Audio
  • Krzysztof Jurgiel: decyzja w sprawie zapory przed dzikami zapadnie dopiero po opinii EFSA (IAR)
Minister Krzysztof Jurgiel
Minister Krzysztof JurgielFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Ekspertyza EFSA, według Krzysztofa Jurgiela, ma być gotowa w lipcu lub sierpniu.

Będzie płot na granicy?

Projekt ustawy dotyczący zapory jest gotowy i w marcu zakończono konsultacje w tej sprawie. Kilka dni temu minister rolnictwa przekonywał, że pomysł pozytywnie ocenili krajowi eksperci. Budowę podobnych ogrodzeń rozważają inne kraje, w tym Niemcy i Dania. Tam wirus ASF jeszcze nie dotarł.

Według wstępnych założeń, budowa zapory ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jej koszt to około 230 milionów złotych. Ogrodzenie ma przebiegać wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą, Białorusią i Ukrainą. W sumie ma mieć ponad 1200 kilometrów długości.

Wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się w Polsce w 2014 i do tej pory potwierdzono ponad dwa tysiące przypadków tej choroby u dzików. Prawdopodobnie został przeniesiony przez chore zwierzęta z Białorusi. Przypadki ASF u świń wykryto we wschodnich województwach.

Groźna choroba dzików

Afrykański pomór świń to wirus, na który podatne są domowe świnie i dziki. Śmiertelność z powodu tej choroby w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną sięga do 100 procent. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem. Choroba wpływa jednak na możliwość handlu wieprzowiną i powoduje straty ekonomiczne.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: raport NIK ws. ASF w Polsce jest nierzetelny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 08:37
- Polska była i jest przygotowana do walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń - stwierdził na antenie Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
rozwiń zwiń