X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": Dzień Wolności Podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 10:00
Eksperci gospodarczy, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 są zdania, że fakt, że w tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada wcześniej niż w zeszłym, jest pozytywnym sygnałem. Od dziś zaczynamy zarabiać na siebie i swoje rodziny, a nie na państwowe wydatki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mffoto/Shutterstock.com

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku jest obchodzony po raz 25. To inicjatywa Centrum im. Adama Smitha, znanego liberalnego think-tanku ekonomicznego.

Więcej zarabiamy czy mniej wydajemy?

Ekonomista Marek Wołos przyznał, że jest zaskoczony, że w tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada trzy dni wcześniej, niż w 2017 roku.

- W takim tempie niedługo dojdziemy być może do końca maja. Na pewno jest to dobra informacja. Nie wynika to wprost ze wzrostu gospodarczego i wyższych dochodów, ale jak podaje autor raportu, także ze zmniejszonych wydatków. Tym też jestem zaskoczony. Jak wiemy, rząd ma programy społeczne, które generują koszty, ale przyrost dochodów państwa jest szybszy. Relatywnie zarabiamy więcej, niż płacimy w podatkach - podkreślił. Ekonomista dodał, że Polska, z Dniem Wolności Podatkowej na początku nie wypada źle na tle Europy - na przykład kraje skandynawskie mają ten dzień w lipcu.

Porównywanie - niemiarodajne?

Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium zgodził się, że Dzień Wolności Podatkowej przypadający szybciej jest dobrym objawem, bo świadczy o mniejszym fiskalizmie państwa. Z drugiej strony, jak zaznaczył, raczej nie powinniśmy porównywać pod tym względem Polski z państwami skandynawskimi, bo ich mieszkańcy faktycznie płacą większe podatki, ale jednocześnie mogą liczyć na dużo wyższą jakość usług publicznych.

Nie liczy się ile, ale jak

Jarosław Nawrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej zwrócił uwagę, że wyliczenia dotyczące tego kiedy przypadnie Dzień Wolności Podatkowej są oparte na zestawieniu dochodów i wydatków państwa. Jak zaznaczył, najważniejsze nie jest to, jak wysokie są te wydatki, ale jak te pieniądze są wydawane. Jarosław Nawrotek mówił, że nasze państwo musi przejść podobną drogę, jaką przeszły w Polsce banki - od papieru do informatyzacji, co pozwoli usprawnić administrację i wydawanie środków publicznych.

W czasie audycji goście rozmawiali także m.in. o komisji śledczej, która ma zbadać wyłudzenia VAT oraz o płacach i sytuacji na rynku pracy.

Gospodarzem "Rządów Pieniądza" była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sytuacja makroekonomicza Polski. „Nie ma powodów do niepokoju”

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:13
„Pojawiają się efekty przegrzania polskiej gospodarki. Co prawda PKB ma wzrosnąć o ponad 4 proc., jednak tempo wzrostu będzie w kolejnych kwartałach spadać” – ocenia Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. O sytuacji makroekonomicznej Polski, o tym, jak wyglądają perspektywy dalszego rozwoju gospodarczego i stan finansów publicznych, mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka pozytywnie zaskoczyła ekonomistów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 20:30
W I kwartale br. polska gospodarka rozwijała się szybciej niż prognozowali ekonomiści. Dane opublikowane przez GUS wielu z nich pozytywnie zaskoczyło. O tym jak rozwijała się nasza gospodarka - w radiowej Jedynce z Martą Petką-Zagajewską, ekonomistką PKO BP rozmowiała z Justyna Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej. 
rozwiń zwiń