X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zapowiadają się słabe plony zbóż. Ich ceny mogą jednak nie wzrosnąć

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:53
Prognozy plonów zbóż w związku z suszą w kilku województwach nie są najlepsze. Zwłaszcza pszenicy. Ceny raczej nie wzrosną, bo duże są zapasy i w Polsce, i na świecie. 
Audio
  • Czy susza na polach przełoży się na wyższe ceny ziarna i przetworów zbożowych, mówi w Agro Faktach radiowej Jedynki Marta Skrzypczyk, analityk banku BGŻ BNP Paribas./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W tym roku doszła jeszcze susza, która ma wpływ na plony zbóż jarych. Objęła ona cały kraj, w tym głównie  woj. mazowieckie i wielkopolskie.
W tym roku doszła jeszcze susza, która ma wpływ na plony zbóż jarych. Objęła ona cały kraj, w tym głównie – woj. mazowieckie i wielkopolskie.Foto: Pixabay

Jak mówi Marta Skrzypczyk, analityk banku BGŻ BNP Paribas, o możliwości mniejszych plonów zbóż w tym roku wiedziano już w zeszłym roku przy zasiewach zbóż ozimych, które były mniejsze.

Zbiory pszenicy i żyta mniejsze w Polsce przez suszę

− W tym roku doszła jeszcze susza, która ma wpływ na plony zbóż jarych. Objęła ona cały kraj, w tym głównie – woj. mazowieckie i wielkopolskie, czyli decydujące o produkcji w Polsce, mówi Marta Skrzypczyk.

Dlatego, dodaje, należy spodziewać się mniejszej produkcji zbóż w Polsce , w tym tych najważniejszych – pszenicy i żyta.

− Więcej może być natomiast jęczmienia oraz kukurydzy, dodaje.

Mniejsze zbiory w Unii, Rosji i na Ukrainie

Pytana o prognozy zbiorów na świecie, mówi, że ostatnie szacunki mówią o mniejszych o 1 mln t zbiorach pszenicy w Unii Europejskiej ze względu na suszę, cięte są też prognozy dla Rosji i Ukrainy.

Ekspertka pytana o ceny, zapowiada, że ich wzrost, spowodowany mniejszymi zbiorami, może nie być tak  duży, ze względu na duże zapasy zbóż na świecie oraz w Polsce.

Czy trochę wyższe ceny zbóż przełożą się na ceny wyrobów piekarniczych?

Ekspertka uważa, że minimalnie, natomiast większy wpływ na nie będzie miała sytuacja na rynku pracy – wzrostu kosztów związanych z presją płacową pracowników.

Jak informuje resort rolnictwa, suszą zagrożona jest prawie połowa zbóż jarych.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak