X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:02
- Przejście od Polski, która importuje wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która takie technologie eksportuje to marzenie naszej kolejnej dekady rozwoju gospodarczego - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na forum gospodarczym Wizja Rozwoju w Gdyni.
Audio
  • Rozwój gospodarczy jest możliwy w warunkach niepodległości - mówi premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu otworzył w Gdyni dwudniowe Forum Wizja Rozwoju./IAR/.
  • Ważne jest, żeby władza walczyła o równy start i realizację polskich interesów w Brukseli - mówił premier Mateusz Morawiecki. /IAR/.
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie boi się innowacyjności./IAR/
Premier Mateusz Morawiecki podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju, 25 bm. w Gdyni.
Premier Mateusz Morawiecki podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju, 25 bm. w Gdyni. Foto: PAP/Adam Warżawa

Premier podkreślił, że Polska jest obecnie w trakcie zmiany paradygmatu gospodarczego: "Przechodzimy od Polski, która goni innych - do Polski, która jest goniona. Od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest takich technologii eksporterem - mówił na forum gospodarczym Wizja Rozwoju w Gdyni.

Polska silna i innowacyjna

Zaznaczył, że wizja Polski silnej i innowacyjnej będzie przez rząd realizowana. Wyraził nadzieję, że ta wizja przełoży się nie tylko na dyskusje, ale też na rekomendacje i na konkretne rozwiązania. Podkreślił też, że wizja bez implementacji to tylko halucynacja, dlatego celem obecnego rządu jest przekucie aspiracji i wizji na praktykę poprzez plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Morawiecki: terminal DCT Gdańsk staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku

Terminal DCT Gdańsk, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku – powiedział premier.

Państwo wesprze sektor stoczniowy

Premier zaznaczył, że państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. "I to jest to, co robimy tutaj z mozołem. Bo niełatwo jest sektor, który został rozebrany na części i to dosłownie (..) odbudować z powrotem" - zaznaczył szef rządu. Dodał, że takiego wsparcia udziela nie tylko rząd, ale i przedsiębiorcy."Cieszę się w związku z tym, że Gdańsk, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, ten terminal DCT staje się największym terminalem przeładunkowym, terminalem kontenerowym na Bałtyku" - powiedział premier Morawiecki. Dodał, że Gdańsk i Gdynia razem są już dzisiaj największym portem przeładunkowym na Bałtyku.

Internacjonalizacja polskich firm

Morawiecki przypomniał, że rząd stara się, aby polskie małe i średnie przedsiębiorstwa - poprzez Konstytucję Biznesu, dostępność kapitału, innowacyjność - mogły wychodzić na świat.

"Naszą strategię nazywany internacjonalizacją (...). Niech nasze małe i średnie firmy wychodzą na świat, niech się internacjonalizują. Bo nie będzie wielkiej Polski bez wielkiego polskiego biznesu".

Ocenił, że za trzy, za siedem lat możemy mieć przedsiębiorstwa polskie, które będą technologicznie zaawansowane, "które będą podbijać świat w swoich niszach tak jak np. w sektorze gier". Wyjaśnił, że o ile polski PKB to jest ok. 0,5 proc. globalnego PKB, to w sektorze gier mamy, "różnie licząc, od 2-4 proc. globalnego PKB" - powiedział.

Premier Morawiecki wyraził też zadowolenie, że jest coraz większa współpraca pomiędzy poszczególnymi ośrodkami w Polsce. "Że uczymy się konkurować, ale i kooperować. Bo na tym też polega najbardziej zaawansowany model gospodarczy przyszłości" - podkreślił premier.

Morawiecki: nasi przedsiębiorcy potrzebują współpracy z samorządami, z administracją centralną

Nasi przedsiębiorcy potrzebują współpracy z samorządami, z administracją centralną - mówił w poniedziałek w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest to niezbędne do budowania przewagi konkurencyjnej.

"Jeżeli miałbym powiedzieć, co nas różni od tych najwyżej zaawansowanych krajów technologicznych, od tych, które potrafią budować przewagi konkurencyjne na całym świecie, od Korei, Niemiec, Chin, po Stany Zjednoczone, to jest umiejętne współpracowanie między państwem, administracją centralną, administracją samorządową i przedsiębiorcami" - mówił.

Polska stawia na nowy kontrakt społeczny

Morawiecki powiedział, że dlatego też "stawiamy na nowy kontrakt społeczny". "Na zrównoważony rozwój, żeby Chojnice, Człuchów, Kwidzyń, Lębork, inne miejscowości miały równe albo chociaż porównywalne szanse startu, jak wielkie metropolie" - podał.

"Do tego potrzebna jest infrastruktura, do budowy infrastruktury potrzebne jest państwo, najlepiej we współpracy z samorządami. Tam, gdzie samorządy mają swój wkład, to jest większa szansa na efektywną realizację przedsięwzięcia" - powiedział.

Morawiecki przypomniał, że przedsiębiorstwa na świecie z jednej strony konkurują, z "drugiej strony współpracują na zupełnie innym poziomie, niż to dzieje się u nas". "Jedną z platform takiego rozwoju jest samorząd gospodarczy. My podjęliśmy się żmudnego procesu edukowania przedsiębiorców, że prędzej czy później naprawdę lepiej jest się zintegrować" - powiedział. "Wtedy głos przedsiębiorców, nie tylko w Warszawie, ale także w Brukseli, będzie dużo lepiej słyszalny, będzie dużo lepiej odczytywalny" - powiedział. Dodał, że "wasze interesy będą tam dużo lepiej reprezentowane".

Morawiecki - odnosząc się do sukcesów eksportowych - podał przykład z Pomorza. "W Chojnicach jest firma rodzinna, która otwiera hotele w Edynburgu, Nowym Jorku, Londynie, w Amsterdamie". Zauważył, że to wysoko zaawansowane technologie, z którymi można "było wyjść z 40-tys. Chojnic".

91 paneli dyskusyjnych nt. innowacyjności, robotyzacji, społecznej odpowiedzialności biznesu

Podczas Forum odbywa się dyskusja w 91 panelach podzielonych na 16 bloków tematycznych, dotyczących m.in. szkolnictwa zawodowego, ekomobilności, e-gospodarki, budownictwa, energetyki, automatyzacji, robotyzacji polskiego biznesu, gospodarki odpadami, transportu, spedycji, logistyki oraz szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu.

Udział w Forum zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Instytutu Badań Edukacyjnych, KGHM Polska Miedź S.A., Krakowskiego Parku Technologicznego, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych. Partnerem merytorycznym Forum jest Akademia Morska w Gdyni.

Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w dwóch obiektach - w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia oraz w hali widowiskowo-sportowej Gdynia Arena.

Podczas Forum mają zostać wręczone Nagrody Gospodarcze, których celem ma być promowanie "przedsiębiorstw rozwijających polską gospodarkę". "Wyróżnienie ma być jednocześnie zachętą do dalszych nakładów i inwestycji, a także przestrzegania zasad odpowiedzialnego biznesu, co będzie przedkładać się na promowanie pozytywnego wizerunku Polski oraz będzie stanowić wzór dla innych przedsiębiorstw" - tłumaczy organizator.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak