X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Budżet po maju nadal z nadwyżką. Rosną dochody z VAT

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:08
Po maju budżet zapewne nadal będzie miał nadwyżkę, a deficyt pojawi się w drugiej połowie roku - mówi PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.
Według założeń Ministerstwa Finansów wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc.
Według założeń Ministerstwa Finansów wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc.Foto: Pixabay

− Spodziewamy się, że założona w budżecie ścieżka wpływów z VAT, czyli 166 mld zł w 2018 r., zostanie zrealizowana - zaznaczył.

− W wykonaniu budżetu po maju zapewne nadal będziemy widzieli nadwyżkę budżetową, a deficyt pojawi się w drugiej połowie roku - powiedział wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, pytany o wykonanie budżetu po maju.

W kwietniu nadwyżka budżetowa wyniosła 9,3 mld zł

Zastrzegł jednak, że resort finansów nie dysponuje jeszcze ostatecznym szacunkiem. Po kwietniu tego roku budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,3 mld zł.

W tym roku z VAT wpłynie do budżetu 166 mld zł

Pytany o dochody z VAT poinformował, że już w kwietniu nastąpił ich wzrost w wielkości pozwalającej sfinansować mniejsze wpływy widoczne w poprzednich miesiącach tego roku. "Dochody z VAT są wyższe niż w zeszłym roku i będą narastać. Spodziewamy się, że założona w budżecie ścieżka wpływów z VAT, czyli 166 mld zł w 2018 r., zostanie zrealizowana" - podkreślił.

Założone wpływy z podatków niezagrożone

Jego zdaniem nie ma zagrożenia, że mimo słabszych wpływów z VAT na początku roku, tegorocznego planu nie uda się wykonać. "Takiego zagrożenia nie ma. Poza tym bardzo dobrze realizowane są dochody z PIT i CIT, w związku z czym nie ma też zagrożenia, że w ogóle dochody państwa byłyby niższe od zakładanych" - zapewnił.

Po kwietniu tego roku budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,3 mld zł. Ministerstwo Finansów w komunikacie na ten temat zwracało uwagę, że "wynik budżetu państwa w okresie styczeń – kwiecień, w ostatnim czasie wykazuje stałą tendencję rosnącą". "Wynika to m.in. z coraz niższych, proporcjonalnie, wydatków w pierwszej połowie roku i przesuwania realizacji wydatków na drugą połowę, w szczególności na ostatni kwartał, co miało miejsce również w roku 2017" - wyjaśniało.

Po kwietniu dochody wyniosły 125,2 mld zł, czyli stanowiły 35,2 proc. zaplanowanych na ten rok w ustawie budżetowej dochodów w wysokości 355,7 mld zł.

Jak podano, w okresie styczeń-kwiecień 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 8,3 mld zł w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-kwiecień 2017 r. o ok. 6,4 proc.

Według wyliczeń MF po kwietniu dochody z VAT były wyższe o 1,1 proc. licząc w ujęciu rocznym, (tj. ok. 0,6 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,8 proc. rdr (tj. ok. 1,4 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 17,9 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł). Dochody z CIT były wyższe o 15,4 proc. rdr (tj. ok. 2 mld zł), natomiast dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wzrosły o 3,8 proc. rdr.

W okresie styczeń - kwiecień 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 9,1 mld zł i było wyższe o ok. 1,3 mld zł (tj. 16,7 proc.) w stosunku do okresu styczeń - kwiecień 2017 r.

Z przekazanych przez resort finansów danych wynikało, że do końca kwietnia br. z budżetu wydano 115,8 mld zł, co stanowiło 29,2 proc. zaplanowanych w budżecie na ten rok wydatków w wysokości 397,2 mld zł. Dla porównania, w analogicznym okresie 2017 r. przekazano na wydatki 117,9 mld zł, co stanowiło 30,6 proc. planu.

Na koniec roku deficyt 41,5 mld zł

Ministerstwo prognozowało, że po drugim kwartale budżet nadal będzie miał nadwyżkę, ale spadnie ona do 2,6 mld zł. Na koniec trzeciego kwartału br. prognozowano deficyt w wysokości 5,4 mld zł, na koniec roku deficyt w wysokości 41,5 mld zł, jak zapisano w ustawie budżetowej.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak