X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 13:55
Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie, postanowiła Rada Polityki Pieniężnej. Jest to decyzja zgodna z prognozami ekonomistów. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów i lokat w złotych się nie zmieni.
Audio
  • Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek uważa, że Rada stóp nie zmieni, bo nie wymaga tego sytuacja gospodarcza./IAR/.
  • Grzegorz Ogonek dodaje, że stopy procentowe nie zmienią się jeszcze co najmniej przez kilka kwartałów./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, William Potter

Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Ostatnia zmiana stóp 3 lata temu

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Ekonomiści – stopy nie ulegną zmianie jeszcze przez kilka kwartałów

Ekonomiści uważali, że stopy procentowe nie ulegną zmianie. Przypomnijmy, obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 1,5 procent.

Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek mówił, że Rada stóp nie zmieni, bo nie wymaga tego sytuacja gospodarcza.

Grzegorz Ogonek dodawał, że stopy procentowe nie zmienią się jeszcze co najmniej przez kilka kwartałów.

Analitycy mBank: stopy bez zmian

Stopy procentowe zostaną utrzymane bez zmian - stopa referencyjna będzie w dalszym ciągu wynosić 1,5%, uważali również analitycy mBanku.

Jak czytaliśmy w ich porannym komentarzu, komunikat po posiedzeniu czekają niewielkie modyfikacje, spójne z danymi napływającymi przez ostatnie tygodnie, a retoryka RPP będzie uderzać w znane wszystkim gołębie tony.

Pytania o inflację

Podczas tego posiedzenia członkowie Rady zapoznają się z najnowszym raportem NBP o inflacji i wzroście gospodarczym. To jeden z ważniejszych dokumentów, na podstawie których Rada określa wysokość stóp procentowych.

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 procent. Tymczasem wskaźnik inflacji w Polsce od miesięcy utrzymuje się poniżej poziomu 2 procent.

Najciekawsza – najnowsza projekcja inflacji

Analitycy z mBanku zwracali uwagę, że notencjalnie najciekawszym aspektem lipcowego posiedzenia będzie najnowsza projekcja inflacyjna RPP – czekają ją bowiem spore zmiany w stosunku do wersji marcowej.

Pozytywnie zaskoczyło podniesienie prognozy wzrostu PKB na ten rok

Po pierwsze, zaskoczenia in plus w danych za ostatnie miesiące podniosą ścieżkę PKB na ten rok, w niektórych kwartałach nawet o 0,5 pkt. proc. – prognozowany średnioroczny wzrost w tym roku dobije prawdopodobnie do 4,5% r/r. Ogólny jej kształt pozostanie przy tym bez zmian – na koniec horyzontu prognozy wzrost PKB przetnie się z potencjalnym.

Po drugie, podwyżka prognoz PKB oznacza szybsze domknięcie luki popytowej (a w tym przypadku – większą przewagę PKB nad PKB potencjalnym) i, ceteris paribus, wyższą inflację bazową.

Inflacja tuż powyżej celu

Po trzecie, ścieżka inflacji będzie musiała być dostosowana do danych z ostatnich miesięcy, co oznacza wyższy wkład nośników energii (ropa naftowa jest o ok. 30% droższa niż zakładała to marcowa projekcja), ale i niższą inflację bazową w krótkim okresie (w II kwartale prognozy NBP rozminęły się z rzeczywistością o 0,8 pkt. proc.!).

Oznacza to naszym zdaniem, że prognoza inflacji na 2018 r. zostanie obniżona, ale jej ścieżka w kolejnych latach będzie bardziej stroma, szybciej dochodząc do celu.

Wreszcie, inflacja najpewniej ustabilizuje się na koniec horyzontu prognozy tuż powyżej celu, podobnie jak w projekcji marcowej, czytamy w komentarzu mBanku.

przed nami bardziej jastrzębia retoryka RPP

Summa summarum, niezmienionej retoryce RPP będzie towarzyszyć nieco bardziej jastrzębia projekcja NBP, która jednak zostanie przez jej członków uznana za spójną ze scenariuszem stabilizacji stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

"Tym niemniej, podtrzymujemy opinię, że RPP nie może już brzmieć bardziej gołębio. To powinno stabilizować oczekiwania dotyczące początku zacieśnienia monetarnego w Polsce na końcówce 2019 r. Rynki będą również funkcjonować w paradygmacie wiążącym podwyżki stóp proc. w Polsce z analogicznymi ruchami ze strony EBC, choć taki rozwój sytuacji wcale nie jest naszym zdaniem pewny" czytamy w komentarzu mBanku.

NRG, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak