X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

GUS podał dane o handlu zagranicznym. Bilans ujemny

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 15:00
Główny Urząd Statystyczny poinformował, ze od stycznia do maja zaimportowaliśmy towary o wartości 373,7 miliarda złotych, a wyeksportowaliśmy produkty o wartości 372,2 miliarda złotych. Oznacza to, że od początku roku polska gospodarka odnotowała ujemny bilans handlowy, choć jeszcze rok temu w tym okresie mieliśmy nadwyżkę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ujemne saldo wyniosło 1,5 miliarda złotych. W porównaniu z poprzednim rokiem wartość importu wzrosła o 4,5 procent, a eksportu - o 2,7 procent. W analogicznym okresie 2017 roku bilans handlowy był dodatni i wyniósł 4,5 miliarda złotych.

Najwięcej handlujemy z UE

Z danych GUS wynika, że naszymi głównymi partnerami handlowymi są kraje Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Od stycznia do maja do państw wspólnoty wyeksportowaliśmy towary za blisko 300 miliardów złotych, zaimportowaliśmy - za 221 miliardów złotych.

Eksperci zadowoleni

Główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak ocenił, że dane GUS-u są bardzo dobre i dodaje, że Polska idzie w kierunku gospodarki silnie zorientowanej na eksport. Zwrócił przy tym uwagę, że wartość produktów wysyłanych za granicę wyraźnie wzrosła.

- To bardzo dobre dane. Eksport wyrażony w złotych wzrósł silnie w maju br., o 8,5 proc. rok do roku. Mieliśmy także przyspieszenie importu w maju, ale znacznie niższe, na poziomie 6 proc. Wyraźnie zwiększa się nadwyżka miesięczna w handlu zagranicznym. Te dane pokazują, że eksport bardzo szybko reaguje na zmiany kursu walutowego. Tutaj wyraźnie pomogło osłabienie złotego w maju - mówi analityk. Zdaniem Krześniaka to, że saldo handlu zagranicznego było ujemne nie jest powodem do zmartwienia, bo już teraz widać z miesiąca na miesiąc dużą poprawę w tej kwestii.

Podobnie dane GUS ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg. Zwracał uwagę, że informacje są pozytywne, mimo rosnących napięć w światowym handlu. Jego zdaniem najbliższe miesiące nie będą jednak łatwe dla handlu zagranicznego.

- Wojna handlowa robi się coraz ostrzejsza. Prezydent Donald Trump zapowiedział nałożenie kolejnych karnych ceł na towary sprowadzane z Chin na kwotę 200 mld dol. rocznie, cały czas straszy Europę wprowadzeniem ceł na samochody. Gospodarka strefy euro przeżywa spowolnienie - wskazywał. Jak podkreślił, otoczenie zewnętrzne nie będzie więc sprzyjało naszym eksporterom i może przełożyć się na ich wyniki, szczególnie w drugiej połowie roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, GUS, PAP, md

Zobacz więcej na temat: gus handel finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ograniczenia handlu w niedziele nie zmniejszyły sprzedaży detalicznej. Ta wzrosła w marcu o 9,2 proc. r/r

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 14:20
Sprzedaż detaliczna nie hamuje. Jak poinformował GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2018 r. wzrosła o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 17,8 proc. Co ciekawe, pierwszy miesiąc z ograniczeniami handlu w niedziele wpłynął na wzrost sprzedaży w hipermarketach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej kupujemy niż sprzedajemy. GUS o handlu zagranicznym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 10:37
Deficyt w handlu zagranicznym po kwietniu 2018 r. wyniósł 0,7 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 7,6 r/r. Niehandlowe niedziele nie zaszkodziły

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 11:23
Sprzedaż detaliczna w maju 2018 r. wzrosła o 7,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,7 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń