X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska w trójce najszybciej rozwijających się gospodarek w UE: KE kolejny raz podwyższa prognozę wzrostu PKBy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 16:59
Kolejna instytucja podwyższa prognozy gospodarcze dla Polski. Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej.
Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej.
Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej.Foto: Pixabay

Jednocześnie utrzymano szacunki na rok 2019 na poziomie 3,7 proc.

Agencja S&P również podniosła prognozę wzrostu PKB dla Polski

Kilka dni temu agencja S&P również podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Pplsaki.

Jej zdaniem, w 2018 r. urośnie ona o 4,7 proc. Tak wynika z najnowszego, lipcowego raportu. W kwietniu ta sama agencja prognozowała wzrost na poziomie 4,5 proc.

Tegoroczny wzrost dzięki konsumpcji, udział inwestycji nadal umiarkowany

W raporcie KE odnotowano, że w pierwszym kwartale br. wzrost gospodarczy Polski umocnił się, osiągając 1,6 proc. kwartał do kwartału, wspierany głownie przez silną konsumpcję prywatną oraz znaczny wzrost zapasów. Mimo rosnących nakładów na inwestycje publiczne, wzrost inwestycji pozostaje umiarkowany.

Nastroje przedsiębiorców i w gospodarstwach domowych przemawiają za dalszym wzrostem

Komisja zauważyła, że do czerwca br. nastroje w gospodarce utrzymywały się na wysokich poziomach, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w sektorze przedsiębiorstw, co sugeruje, że solidny wzrost powinien być kontynuowany.

KE: wzrost realnego PKB w tym roku wyniesie 4,6 proc.

"Ogólnie rzecz biorąc oczekuje się, że wzrost realnego PKB wyniesie 4,6 proc. w 2018 r. przed spowolnieniem do 3,7 proc. w 2019 r.

Konsumpcja wspierana wzrostem płac, ale uwaga na rosnącą inflację

Szybki wzrost płac i wysoki poziomu zaufania konsumentów powinny wspierać konsumpcję prywatną, choć przewiduje się, że jej wzrost będzie się stopniowo zmniejszać wraz z rosnącą inflacją.

Wzrost inwestycji w związku z napływającymi funduszami UE, oraz wyższymi inwestycjami prywatnymi w urządzenia i maszyny

Oczekuje się, że inwestycje będą gwałtownie rosnąć w nadchodzących kwartałach, wraz z postępującymi projektami finansowanymi ze środków UE" - uważa KE.

Jednocześnie - jak podano w komunikacie KE - Komisja przewiduje, że wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych będzie wspierać bardziej stopniowy wzrost inwestycji prywatnych, szczególnie nakładów na maszyny i urządzenia.

Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się gospodarek w UE

Minister finansów Teresa Czerwińska oceniła dla PAP, że "letnia prognoza Komisji Europejskiej wskazuje, że polska gospodarka będzie w tym roku jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE".

Ryzyka związane z niemiecką gospodarką

Negatywne ryzyka dla przedstawionego scenariusza - ocenia KE - związane są z perspektywami niemieckiego eksportu, biorąc pod uwagę dużą rolę polskich producentów w łańcuchach dostaw.

Co z inflacją?

W raporcie napisano, że inflacja bazowa, a zwłaszcza ceny usług, zaskoczyły "w dół" w pierwszych kilku miesiącach 2018 r. z powodu czynników charakterystycznych dla poszczególnych sektorów.

"To częściowo zrównoważyło skutki szybszego wzrostu cen energii" - wyjaśniono. Komisja spodziewa się, że inflacja w 2018 r. wyniesie średnio 1,3 proc. zanim w 2019 r. przyspieszy do 2,6 proc. napędzana szybszym wzrostem płac, co będzie prowadzić do wyższych ceny usług" - napisano. W wiosennej prognozie ekonomiści KE przewidywali, że inflacja wyniesie 1,3 proc. w tym roku i 2,5 proc. w przyszłym.

NRG, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski; bezrobocie ma nadal spadać

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:12
Komisja Europejska koryguje w górę swoje prognozy w zakresie wzrostu gospodarczego oraz potwierdza, że finanse publiczne w Polsce są w bardzo dobrej kondycji i pod kontrolą - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.
rozwiń zwiń