X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

68 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 08:10
68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".
68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową.
68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową.Foto: Pixabay

Jak wskazano, 30 proc. Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa w porównaniu do ubiegłego roku jest lepsza, podczas gdy tych, którym wiedzie się gorzej, jest o 10 pkt. proc. mniej.

Poprawa sytuacji finansowej głównie z powodu wzrostu dochodów

Na poprawę sytuacji finansowej największy wpływ miał wzrost dochodów gospodarstwa domowego (w 67 proc. przypadków), a zdecydowanie rzadziej (27 proc. wskazań) ograniczenie wydatków i możliwość zaoszczędzenia - wyliczył KRD.

Z kolei 15 proc. Polaków przyznało, że ma więcej pieniędzy do dyspozycji, bo udało im się spłacić zaległe zobowiązania w postaci kredytów lub pożyczek. Równocześnie 9 proc. ankietowanych poprawę sytuacji przypisuje Programowi 500 plus.

Niezadowoleni z powodu pogorszenia się ich sytuacji finansowej z powodu wyższych kosztów życia

Natomiast przyczyn pogorszenia się sytuacji finansowej rodacy upatrują we wzroście wydatków spowodowanych wyższymi kosztami życia w kraju - podano w raporcie. Wskazało na to 61 proc. Polaków, których sytuacja finansowa pogorszyła się. Z kolei, 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo "ich dochody zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem".

Wzrasta liczba osób, które deklarują, że nie musza ograniczać wydatków

W porównaniu do pierwszej edycji badania "Portfel statystycznego Polaka", przeprowadzonego w 2015 r., z 7 proc. do 25 proc. wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody gospodarstwa domowego przekraczają 6 tys. zł.

Również osoby z wysokimi dochodami mają długi

Jak podkreślił KRD, wysokie dochody nie zawsze świadczą o dobrej sytuacji finansowej. Także w grupie najlepiej zarabiających pojawiło się 7 proc. deklaracji o poważnych trudnościach finansowych.

"Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających oraz żyjących na granicy ubóstwa, jak może się wydawać, ale w dużej mierze problem klasy średniej, której wiedzie się całkiem dobrze. Często to właśnie osoby zamożne, dobrze sytuowane, trafiają do rejestru dłużników przez brak roztropności, rozrzutność czy zwyczajne zapominalstwo" – powiedział, cytowany w raporcie, prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Co trzeci Polak liczy na poprawę swoich finansów w najbliższym roku

Badanie pokazało, że ci, którzy radzą sobie dobrze i pozytywnie oceniają swoją sytuację finansową, widzą swoją przyszłość w jasnych barwach. Co trzeci Polak spodziewa się wzrostu zarobków w najbliższym roku.

Częściej optymistami są mężczyźni i osoby młode

Finansowymi optymistami częściej są mężczyźni (47 proc. w stosunku do 27 proc.) oraz osoby młode. Im młodsze, tym częściej spodziewają się wzrostu wynagrodzenia. Największe szanse na podwyżkę widzą najlepiej sytuowani (dochód gosp. domowego powyżej 6 tys. zł) – niemal połowa z nich spodziewa się wzrostu dochodów. Równocześnie niemal połowa z nas liczy się z tym, że w nadchodzących miesiącach wyda więcej niż w latach poprzednich (47 proc.). Większych wydatków, zarówno spowodowanych większymi potrzebami, jak i wzrostem cen, spodziewają się osoby od 25. do 34. roku życia (61 proc.), oraz osoby z wykształceniem średnim (50 proc) i wyższym (49 proc.).

Więcej osób liczy na spłatę zadłużenia

Ankietowani odpowiadając na pytanie o przewidywania ws. oszczędności, spłatę zadłużenia czy ewentualne długi i nowe zobowiązania finansowe, zdecydowanie częściej wskazują na oszczędności (42 proc.) i spłatę zadłużenia (15 proc.) niż pojawienie się nowego zadłużenia (13 proc.) i zaciągnięcie kolejnych zobowiązań finansowych w postaci kredytu lub pożyczki (7 proc.).

Problem emerytów z utrzymaniem wcześniejszego poziomu zycia

Ewentualnego zadłużenia spodziewają się Polacy po 60. roku życia, jak zaznaczył, cytowany w raporcie, prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki. "W dużej mierze ma to związek z problemami wielu emerytów, by utrzymać się na wystarczającym poziomie przy niższej emeryturze, niż wcześniejszych zarobkach" - powiedział.

Raport "Portfel statystycznego Polaka" (II edycja) dotyczący oceny sytuacji finansowej powstał na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie 1 tys. Polaków.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Majątek i zadłużenie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:39
„Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego wynosi ok. 264 tys. zł” - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Jeden z autorów opracowania, Zbigniew Żółkiewski z NBP, wyjaśnia, że na majątek Polaków składają się aktywa rzeczowe i finansowe. Podkreśla, że najcenniejszym jego składnikiem są nieruchomości, które posiada ok. 80 proc. Polaków. Wyniki raportu komentowali w Polskim Radiu 24 Zbigniew Żółkiewski i Piotr Bańbuła z NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie Krajowy Rejestr Zadłużonych: ułatwi restrukturyzację firm, ma zdyscyplinować dłużników alimentacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:30
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych - ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, ułatwić postępowanie restrukturyzacyjne firm oraz zdyscyplinować dłużników alimentacyjnych.
rozwiń zwiń