X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Małe firmy niechętnie sięgają po kredyty. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:05
6 na 10 firm z sektora małych i średnich finansuje swój rozwój ze środków własnych, a więc z zysków i oszczędności, czasem także rodzinnych. Z kredytu bankowego korzysta niewiele ponad 17 procent przedsiębiorstw, a są ich w tym sektorze prawie 2 miliony. Większość banków posiada oczywiście ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Problemem jest jednak jej dostępność - mówi Robert Barański z firmy E-faktor SA.
Audio
  • Małe firmy niechętnie sięgają po kredyty. Dlaczego? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/ shutterstock

- Banki z racji skali swojego działania i kapitału, którym dysponują, koncentrują się na przedsiębiorstwach większych - bardziej stabilnych, oferujących, w rozumieniu banku, większe bezpieczeństwo kredytowe. A przecież to małe i średnie przedsiębiorstwa tworzą ponad 3/4 miejsc pracy w naszym kraju i generują ponad 2/3 PKB - zwraca uwagę.

Niepewność paraliżuje

Katarzyna Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że przedsiębiorcy boją się też niepewności, spowodowanej m.in. historią z kredytami frankowymi czy kwestiami biurokratycznymi przy zaciąganiu kredytów.

Ale są alternatywy. Katarzyna Niemyjska wskazuje, że mali przedsiębiorcy bardzo polubili leasing, natomiast mało kto sięga po wsparcie z Unii Europejskiej, ze względu na złożoność procedur i długość oczekiwania.

Faktoring lepszy niż kredyt?

Sporą popularnością cieszy się także faktoring - wykup faktury za gotówkę.

- Przedsiębiorca, realizując usługę lub sprzedając towar wystawia fakturę z terminem płatności. To mogą być 30 dni, ale może to być też 60, 120, a nawet 180 - wyjaśnia Robert Barański. Jak dodaje, faktoring jest interesującym rozwiązaniem dla firm, które mają czasowe problemy z płynnością, i z tego względu jest też dużo łatwiej dostępny niż kredyt.

Faktoring jest bardzo popularny na świecie i staje się coraz popularniejszy także w naszym kraju. W ubiegłym roku skorzystało z niego  prawie o 13 procent więcej podmiotów niż w 2016 roku.  W 2017 roku  branża  zarządzała wierzytelnościami przedsiębiorców o łącznej wartości 185 miliardów zł. To wzrost prawie o 17 procent w  stosunku do 2016 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie małe firmy nie boją się już kredytów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 20:41
Dostępność kredytów jest na bardzo wysokim poziomie - tak oceniają przedsiębiorcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo zachęci firmy do sięgania po wsparcie z UE. Rozpoczął się program "STEP"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 13:30
Po unijne fundusze sięga w Polsce zaledwie 15 procent firm. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju postanowiło zachęcić pozostałe, by również się odważyły i zaczęły ubiegać o te pieniądze. Uruchomiony został program STEP, czyli "Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł."
rozwiń zwiń