X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": dobre dane GUS, ale widmo spowolnienia coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 10:23
GUS podał, że w czerwcu o produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 24,7 procent, a produkcja przemysłowa - o 6,8 procent. Ekonomiści, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 dyskutowali o tym, czy jest szansa na utrzymanie trendu wzrostowego w różnych obszarach gospodarki. W wypowiedziach pojawiły się sugestie, że dobra koniunktura powoli się kończy.
Audio
  • Rządy Pieniądza 19.07.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 19.07.2018, cz. 2 (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zdjęcie ilustracyjne

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, profesor Elżbieta Mączyńska zwróciła uwagę, że dwucyfrowe wzrosty np. w budownictwie nie są aż tak częste, więc - jak podkreśliła - z pewnością mamy do czynienia z intensyfikacją produkcji budowlanej i inwestycji. Jej zdaniem trend wzrostowy będzie się utrzymywał ze względu na kolejne projekty infrastrukturalne i wykorzystywanie funduszy europejskich.

Z kolei ekonomista Marek Zuber jest zdania, że mamy już do czynienia z końcówką obecnej koniunktury, która zaczęła się na przełomie 2013/2014. Zwrócił uwagę, że choć budownictwo bije rekordy, jeśli chodzi o liczbę oddawanych do użytku mieszkań, to od 3 kwartału zeszłego roku widać też bardzo duży wzrost cen materiałów budowlanych, który przekłada się już na ceny mieszkań.

- To powinien być dla wielu taki znak, że koniunktura może za długo nie potrwać - dodał. Marek Zuber mówił, że choć wszyscy liczą, że tym razem hossa będzie trwać wiecznie, to jego zdaniem tak nie będzie i w perspektywie dwóch lat możemy spodziewać się poważnego spowolnienia, lub wręcz załamania.

Dr Artur Bartoszewicz z SGH zgodził się, że mamy do czynienia ze szczytem koniunktury i czeka nas wkrótce jej pogorszenie. Zwrócił uwagę na rosnącą liczbę upadłości, m.in. w budownictwie, a także narastający problem opóźnień w płatnościach. To wszystko - jego zdaniem - może się stać zarzewiem przyszłych kłopotów w gospodarce.

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali także m.in. o wczorajszym przesłuchaniu byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego przez komisję śledczą ds. afery Amber Gold oraz działaniach państwa wobec trójmiejskiej piramidy finansowej.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wskaźnik koniunktury w górę, ale brak rąk do pracy budzi coraz większe obawy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:18
Ogólny wskaźnik koniunktury gospodarczej jest w maju wyższy niż przed miesiącem i rokiem - poinformował GUS, ale firmy budowlane i usługowe wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia, a handlowe - na zbyt dużą konkurencję. Rosną problemy związane z niedoborem pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": spowolnienie gospodarcze zmusi RPP do podwyżki stóp procentowych?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:59
Eksperci gospodarczy, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 są zgodni, że niespodzianki nie będzie i Rada Polityka Pieniężnej, która zaczęła dziś dwudniowe posiedzenie, nie podwyższy stóp procentowych. Zwracali jednak uwagę, że pogarszająca się koiunktura i sytuacja na światowych rynkach może zacząć wywierać presję na RPP, by jednak na taką podwyżkę się zdecydować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płace ponownie w górę. Co o tym sądzą eksperci?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 10:24
GUS poinformował, że średnie wynagrodzenie w czerwcu wyniosło 4848 złotych i 16 groszy brutto, co oznacza wzrost o 7,5 procent rok do roku. O pozytywnych informacjach z rynku pracy dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń