X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": prąd nas uderzy po kieszeni? Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 11:32
Z prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, cytowanych przez poniedziałkową "Rzeczpospolitą" wynika, że w 2030 roku łączny koszt prądu dla firm i gospodarstw domowych ma być o 80 procent wyższy niż w 2015 roku. Dziś może także paść rekord zapotrzebowania na energię. Czy możemy się obawiać "blackoutu" i wysokich podwyżek cen prądu? Dyskutowali o tym ekonomiści, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 30.07.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 30.07.2018, cz. 2 (Polskie Radio 24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: yelantsevv/shutterstock

Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, że kwestia większego zapotrzebowania na energię elektryczną w lato i podwyżek cen energii są ze sobą ściśle powiazanie. Wskazywał, że polska energetyka i ciepłownictwo są w większości oparte na węglu, a to wiąże się z kolei z opłatami za emisję CO2, które w ciągu roku bardzo wzrosły. To z kolei będzie stanowiło poważny impuls modernizacyjny tak, by chociaż części tych kar można było uniknąć. Jak podsumował Marcin Roszkowski, zapłacą za to wszyscy.

- Hurtowe ceny energii już teraz są wyższe niż u naszych sąsiadów. Jeśli polityka klimatyczna 'przyspieszy', to impuls do wzrostu cen będzie jeszcze większy - powiedział.

Co zrobią firmy?

"Rzeczpospolita" pisze, że wysokie ceny energii przełożą się na spadek konkurencyjności polskich firm. Profesor Elżbieta Mączyńska z Szkoły Głównej Handlowej i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego mówiła, że jest to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw, choć, jak zaznaczyła, duże znaczenie będzie miało to, czy droższy prąd będzie impulsem dla firm do większego stosowania energooszczędnych technologii. Wskazywała przy tym, że obawy są uzasadnione, bo koszt energii ma wpływ na ceny w wielu dziedzinach gospodarki.

- To wszystko jest następstwem braku klarownej polityki energetycznej. Po transformacji nigdy jej nie było. Jeżeli przedsiębiorstwa tego nie widzą, to nie wiedzą, w co i jak inwestować - powiedziała.

Potrzeba czasu i pieniędzy

Doktor Artur Bartoszewicz ze SGH zgodził się, że firmy muszą postawić na zmianę technologiczną, ale, jak podkreślił, całości miksu energetycznego nie da się zmienić z dnia na dzień - potrzeba na to kilkunastu-kilkudziesięciu lat i ogromnych nakładów inwestycyjnych, które pokryją głównie klienci. Jeśli chodzi o konkurencyjność, to zdaniem eksperta, na razie trudno jest to prognozować, bo choć zmiany cen prądu w Polsce mogą szokować, to pytanie jest, jak w kwestii energetyki będą się zachowywały państwa wyżej rozwinięte. Zwrócił uwagę, że zmiany w kwestii energetyki są zawsze trudne do przeprowadzenia.

- Nikt nie jest zainteresowany tym, żeby płacić dzisiaj więcej, a jutro mieć obiecane mniej, bo z praktyki może się okazać, że wcale taniej nie będzie. Przyszłość może być nieciekawa, ale to jest pewna 'uroda' rozwoju gospodarczego - mówił doktor Artur Bartoszewicz. Dodał, że w Polsce jeszcze większym problemem może być kwestia ogromnych zapóźnień w sieciach przesyłowych, jeszcze większych, niż w kwestii produkcji.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: Błażej Prośniewski prąd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kongres 590. Nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 14:16
Trwa Kongres 590 w Jasionce, koło Rzeszowa. Wśród głównych jego tematów jest energetyka. O tym, jakie wyzwania czekają branżę i co z tego będziemy mieli my – odbiorcy energii, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Filip Grzegorczyk, prezes spółki Tauron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy najdroższy prąd w tej części Europy. Ekspert: to ze względu na charakter polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 18:31
W 2017 roku Polska kupiła najwięcej energii elektrycznej od 1988 r., czyli od blisko 30 lat - wynika z analiz portalu WysokieNapiecie.pl. Wydaliśmy na ten cel prawie 400 mln zł. Powód niekorzystnego salda w handlu jest prozaiczny - Polska ma najdroższą energię elektryczną w regionie.
rozwiń zwiń